reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SES-20 na docelowej pozycji orbitalnej 103°W

dodano: 2023-01-05 11:15 | aktualizacja: 2023-01-05 12:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SES/satkurier.pl

SES-20 SES-21 satelity 5 stycznia br. operator satelitarny SES ogłosił, że jego nowy satelita SES-20 dotarł już na pozycję orbitalną 103°W. Będzie tam służył jako jednostka zapasowa, aby zapewnić ochronę usług klientom w Stanach Zjednoczonych, którzy odbierają kanały telewizyjne za pośrednictwem pasma C. Ma to związek z koniecznością zwolnienia przez operatorów satelitarnych części pasma C na potrzeby usług 5G.

SES
SES-20 satelita


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SES-20 wpisuje się w program Federalnej Komisji Łączności (FCC) mający na celu zwolnienie części pasma C, aby umożliwić operatorom telekomunikacyjnym wdrażanie w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych usług 5G. FCC zleciła operatorom satelitarnym, w tym SES, zwolnienie pasma C 300 MHz na całym tym obszarze do 5 grudnia 2023 roku.

Jak informuje operator, SES-20 jest niezbędny do dalszego świadczenia usług klientom i zmniejszenia prawdopodobieństwa przedłużających się przerw w transmisji, których SES może doświadczyć podczas procesu migracji.

Tło sprawy

Przez dziesięciolecia operatorzy satelitarni w Stanach Zjednoczonych wykorzystywali pasmo C, aby umożliwić amerykańskim nadawcom dostarczanie telewizji i radia do milionów amerykańskich domów oraz dostarczanie krytycznych usług transmisji danych.

Podczas wdrażania sieci 5G amerykańscy operatorzy telekomunikacyjni również potrzebują dostępu do części pasma C. By zapewnić sytuację korzystną dla wszystkich, FCC współpracowała z operatorami satelitarnymi w celu opracowania planu zwolnienia pasma C 280 MHz dla usług mobilnych 5G (plus pasmo ochronne 20 MHz), tak aby usługi telewizyjne i radiowe, usługi transmisji danych i sieci 5G mogły być dostarczane jednocześnie.

6 nowych satelitów SES

Aby dotrzymać wyznaczonego przez FCC terminu zwolnienia pasma C w całych Stanach Zjednoczonych, SES zamówił 6 satelitów, żeby zapewnić niezbędną przepustowość swoim obecnym klientom.

SES-22 oraz SES-20 i SES-21 zostały pomyślnie wyniesione odpowiednio w czerwcu i październiku 2022 roku. Natomiast SES-18 i SES-19 zostaną wystrzelone jeszcze w tym roku, aby zgodnie z planem umożliwić dostarczanie telewizji cyfrowej do prawie 120 milionów gospodarstw domowych, a także świadczyć usługi związane z krytycznymi danymi. Satelity te są zaprojektowane i przeznaczone przede wszystkim do dostarczania usług w paśmie C oferowanych obecnie przez SES w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Przejdą one z pasma C 300 MHz na 200 MHz.

Thales Alenia Space dostarcza dwa satelity - SES-22 i SES-23. SES-22 został wystrzelony przez SpaceX na pozycję 135°W dnia 29 czerwca 2022 roku i rozpoczął działalność na początku sierpnia 2022 roku. SpaceX to zaufany partner, który wystrzelił siedem satelitów SES w ciągu ostatnich 10 lat. W połowie 2021 roku rozpoczęto budowę SES-23, rezerwowej jednostki mającej zapewnić ciągnąć usług.

Firma Boeing dostarczyła parę wysoce wydajnych, w pełni elektrycznych satelitów bazujących na platformie 702SP - SES-20 i SES-21, wyprodukowanych i zmontowanych w Los Angeles w Kalifornii. Te dwa satelity dotarły do Cape Canaveral i zostały pomyślnie wystrzelone przez United Launch Alliance.

Northrop Grumman dostarczy dwa satelity na sprawdzonej platformie GeoStar-3 - SES-18 i SES-19. Są one obecnie montowane i testowane w Dulles w Wirginii. Satelity te zostaną wystrzelone przez SpaceX.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...