reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Cabo Verde

dodano: 2023-03-10 10:31
autor: Janusz Sulisz / Jakub Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2023

Cabo Verde Republika Zielonego Przylądka, oficjalnie República de Cabo Verde [w skrócie: Cabo Verde], jest krajem wyspiarskim położonym na archipelagu w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, składającym się z 10 wysp wulkanicznych o łącznej powierzchni około 4033 km2. Wyspy te leżą między 600 a 850 km na zachód od senegalskiego półwyspu Zielonego Przylądka, znajdującego się w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie kontynentalnej Afryki.

podrozezantena.pl
Cabo Verde podrozezantena.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wyspy Zielonego Przylądka są częścią ekoregionu Makaronezja wraz z Azorami, Wyspami Kanaryjskimi, Maderą i Wyspami Selvagens (Wyspy Dzikie). Kraj wziął swoją nazwę od Zielonego Przylądka u wybrzeży Senegalu, które w 1444 r. odkryli Portugalczycy, kilka lat przed odkryciem samych wysp. 24 października 2013 r. w ONZ ogłoszono, że oficjalna nazwa nie powinna być już tłumaczona na inne języki, czyli jednak Cabo Verde?
 
Źródło: Peter Fitzgerald, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia

Jak tam się porozumieć?

Językiem urzędowym na Wyspach Zielonego Przylądka jest portugalski, bo Cabo Verde było kolonią Portugalii. Portugalski jest używany w szkołach, administracji publicznej i prasie. Za to narodowym językiem Republiki Zielonego Przylądka, który jest językiem ludu, jest kreolski (criol lub crioulo).
 
Kontrasty

Republika Zielonego Przylądka składa się z 10 wysp i każda wyspa ma swój własny wariant kreolskiego (z wyjątkiem Santa Luzia, ponieważ nie jest zamieszkana). Kreolski jest oficjalnie w trakcie tworzenia standardu i dyskutuje się o jego przyjęciu jako drugiego języka urzędowego: kabowerdyjskiego obok portugalskiego. Jego podstawą jest na ogół język portugalski. I co ciekawe na poszczególnych wyspach duży udział w wykształceniu dialektów miały różne języki: na São Vincente – francuski, na Boa Vista – włoski, na Brava – angielski. Do tego francuski i angielski są obowiązkowo nauczane w szkołach średnich, więc w tych językach łatwo porozumieć się z młodymi osobami, a jest ich tam bardzo dużo (75%). W kraju tym mieszka ponad 10% francuskojęzycznych mieszkańców. Istnieje społeczność imigrantów z Senegalu, zwłaszcza na wyspie Sal, którzy również mówią po francusku. W ostatnich latach, głównie w stolicy Praia, utworzyła się społeczność anglojęzycznych imigrantów z Nigerii.
 
Lotnisko na Boa Vista

Duża część mieszkańców Zielonego Przylądka wyemigrowała za granicę, głównie do Stanów Zjednoczonych, Portugalii i Francji, przez co więcej obywateli Zielonego Przylądka mieszka za granicą niż w kraju.
 
Relaksujące widoki

Jak lecieć? Kiedy najlepiej tam się udać?

Dokument, który upoważnia do podróży na Wyspy Zielonego Przylądka, to oczywiście paszport (niestety na dowód osobisty nie można). Od 2019 r. Republika Zielonego Przylądka zniosła obowiązek wizowy wobec obywateli UE, w tym także Polski. Należy się zarejestrować na platformie: www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży, podając wymagane dane z paszportu, planowany okres pobytu (od-do), nr lotu i miejsce pobytu (hotel). Wprowadzono obowiązkowy tzw. podatek lotniskowy (Airport Security Tax), który wynosi 3400 escudo (około 145 zł), który można opłacić online (do 5 dni przed lotem), przez pośrednika turystycznego lub na lotnisku po przylocie.
 

Walutą obowiązującą jest escudo Zielonego Przylądka (CVE). 1 PLN to około 23,50 escudo. Można zabrać karty płatnicze lub gotówkę w euro (dolary raczej nie).

Mimo tego, że to w końcu kraj afrykański, to szczepienia nie są wymagane.
 
Toyota pokryta pustynnym piaskiem na wyspie Boa Vista
Okolice lotniska na Boa Vista

Trzeba uważać na Stare Miasto w Prai, bo jest uznawane za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy ze względu na dużą przestępczość (kieszonkowcy i napady z bronią w ręku). Poza tym jest dość bezpiecznie i nie ma obaw, szczególnie na turystycznych wyspach Sal i Boa Vista.
 

Wyspy Zielonego Przylądka z racji Atlantyku znane są z obecności rekinów, szczególnie żarłaczy żółtych. Najczęściej można je spotkać w zatokach wokół wyspy Sal.
 
Można wypożyczyć quada

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...