reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Czy Polacy chcą platformy cyfrowej TVP?

dodano: 2008-03-11 21:15 | aktualizacja: 2008-03-11 22:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: Fundacja Instytut Globalizacji

87 proc. Polaków chce darmowego dostępu do podstawowych programów TV w cyfrowej jakości. 78 proc. pytanych, uważa, że dostęp do platformy cyfrowej powinna zapewnić telewizja publiczna – wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Instytutu Globalizacji.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polacy chcieliby, aby telewizja publiczna uruchomiła polską platformę cyfrową, która powinna być dostępna nieodpłatnie dla ponoszących koszty abonamentu, takie wnioski przynoszą najnowsze badania opinii publicznej przeprowadzone w lutym br. dla potrzeb projektu edukacyjno-badawczego „Cyfrowa Polska”, prowadzonego przez Instytut Globalizacji.

Znamienne jest przy tym, iż Polacy chcieliby na takiej platformie najważniejszych polskich programów, nie tylko kanałów TVP.

Na pytanie: „Czy powinien być zapewniony darmowy dostęp do podstawowych programów telewizyjnych, takich jak: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TV4, TVN, Puls bez dodatkowych opłat (poza abonamentem radiowo telewizyjnym)?” twierdząco odpowiedziało aż 87 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest zaledwie 4 proc.

– Podatnicy są w coraz większym stopniu świadomi, że nadawca publiczny, opłacany również z abonamentu, ma wobec nich zobowiązania, z których się nie wywiązuje. Takim zobowiązaniem jest, w odczuciu respondentów, zapewnienie dobrej jakości telewizji cyfrowej. Jest to szczególnie pożądane w przypadku telewizji wysokiej rozdzielczości, zwanej popularnie HD – skomentował dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.

78 proc. badanych uważa, że dostęp do nieodpłatnej telewizji cyfrowej powinna zapewnić im telewizja publiczna (TVP). Zaledwie 16 proc. jest zdania, że obowiązek ten leży po stronie prywatnych dostawców telewizji cyfrowej, mimo świadomości istnienia trzech płatnych platform satelitarnych, działających na rynku polskim od wielu lat.

– Nadawca publiczny powinien porzucić wyłącznie roszczeniową podstawę wobec podatnika, a skupić się na zaspokajaniu potrzeb kilku milionów widzów, którzy kupili w ostatnich latach nowoczesne telewizory plazmowe lub LCD – podsumował Tomasz Teluk.

– Według najnowszych badań, Polska jest i może pozostać krajem o jednym z najgorszych zasięgów odbiorczych telewizji cyfrowej, nadawanej zarówno naziemnie, jak i satelitarnie – dodał.

Pełne wyniki badań opinii publicznej zostaną opublikowane w specjalnym raporcie na temat cyfryzacji, który zostanie udostępniony przez Instytut Globalizacji na początku kwietnia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...