reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Polsat porządkuje swoje kanały

dodano: 2008-07-23 12:07 | aktualizacja: 2008-07-23 12:24
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Polsat logo od 2006 W 2002 roku Polsat zdecydował się na zakończenie nadawania kanałów On, Ona, Junior i Muzyczny Relaks, by ich miejsce na platformie cyfrowej zajęły markowe – wówczas Fox Kids i Club. Po upływie 6 lat telewizja Zygmunta Solorza-Żaka wyciągnęła z szuflady koncepcję \'kanałów dla każdego członka rodziny\' i wdroży ją w postaci stacji Polsat Play, Polsat Cafe i kanału młodzieżowo-muzycznego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Brak wyczucia do kanałów

Słaba jakość obrazu, nieustanne powtórki starych seriali z lat 80., muzyka disco polo w kanale muzycznym, mało własnego kontentu programowego – tak wyglądały kanały tematyczne Polsatu na początku XXI wieku. Nic dziwnego, że po wielu zmianach nazwy i nieudanych przeformatowaniach stacji (np. z Formuła 1 na On), Polsat zdecydował się na zakończenie ich emisji. Zamiast przyciągać abonentów do raczkującej wtedy platformy Polsat 2 Cyfrowy, odstraszały ich. Nie udało się również z Polsatem Zdrowie i Uroda, który ruszył w zbliżonym momencie do TVN Style. Pomimo niekodowanej emisji satelitarnej, miał dużą niższą oglądalność niż kodowany kanał TVN-u. Programy emitowane na antenie Polsatu Zdrowie i Uroda odbiegały zresztą daleko od nazwy kanału. Filmy dokumentalne poświęcone krajom arabskim, czy powtórki sitcomu „Graczykowie” nie są przecież związane ani z tematyką zdrowia, ani urody. Pomysłu przez lata brakowało też na Polsat 2. Najpierw był on kanałem filmowym, następnie informacyjno-dokumentalnym, aż w końcu stał się polonijno-powtórkowym. Jedynymi kanałami Polsatu, które odniosły bezsporny sukces są Polsat Sport i Polsat Sport Extra.

W pogoni za TVN

Ponieważ własne koncepcje Polsatu nie przynosiły jak dotąd wymiernych efektów, w 2008 roku grupa Zygmunta Solorza-Żaka postanowiła rzucić rękawicę do walki TVN-owi. Uruchomiła Polsat News, który trzeba przyznać radzi sobie coraz lepiej w porównaniu z pierwszymi dniami nadawania, ale nadal brak mu indywidualnego charakteru i zbyt mocno przypomina TVN 24. Teraz nadszedł czas na rozrywkę. I tutaj znowu nie sposób przeoczyć podobieństw do kanałów TVN-u. Polsat Play ma w ciągu dnia nadawać programy rozrywkowe dla mężczyzn, a wieczorem erotykę. Podobnie jak w TVN Turbo! Z kolei w Polsacie Cafe zamiast znanych z TVN Style pogaduszek żony byłego prezydenta, zobaczymy pogaduszki partnerek dwóch znanych aktorów. Nie jest jeszcze do końca znany pomysł na kanał młodzieżowo-muzyczny. W Warszawie plotkowano, że będzie to stacja oparta na rozwiązaniach interaktywnych, ale po zakończeniu nadawania TVN Gra i kilku podobnych stacji w Europie Zachodniej, profil może ulec zmianie.

Czas na zarabianie

Polsat zmienia swoje kanały tematyczne, żeby tak samo, jak w przypadku Polsatu Sport i Polsatu Sport Extra pobierać za nie opłaty gniazdkowe od operatorów kablowych. Do tej pory Polsat 2, Polsat Zdrowie i Uroda oraz TV Biznes były dostępne bezpłatnie dla sieci kablowych. Uatrakcyjnienie oferty programowej stwarza szanse, by to zmienić. W przypadku Polsatu 2 zakodowanie sygnału satelitarnego to także nadzieje na opłaty od platform cyfrowych i operatorów kablowych na terenie całej Europy. Obecność TV Biznes i Polsatu 2 w polskich sieciach kablowych jest niepewna. Spekuluje się od pewnego czasu, że TV Biznes zakończy nadawanie. Znacząca część jej dziennikarzy odeszła już do Polsatu News. Z końcem roku z kanału odejdzie jego współtwórca – Piotr Barełkowski. Możliwe też, że śladem iTVN, Polsat 2 będzie dostępny wyłącznie poza granicami Polski. Dwa miejsca w analogowych sieciach kablowych to bardzo dobry punkt wyjścia dla przygotowywanych kanałów Polsat Play i Polsat Cafe. Opieranie dystrybucji tych projektów wyłącznie o Cyfrowy Polsat i cyfrowe sieci kablowe nie da im zasięgu porównywalnego do TVN Turbo i TVN Style.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...