reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TV Trwam, Religia.tv, a może Next Sacrum HD w DVB-T?

dodano: 2012-08-20 11:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: Forum Sat Kurier (Poland i Wiking)/satkurier.pl/dane spółek/informacje własne

NTC_popr_niebieskie_www.jpg W wyniku przeprowadzonych konsultacji KRRiT zamierza przeznaczyć jedno miejsce w MUX 1 naziemnej telewizji cyfrowej dla kanału społeczno-religijnego (więcej tutaj). Według przewodniczącego KRRiT, Jana Dworaka, w Polsce nadają obecnie dwie takie stacje: TV Trwam i Religia.tv. Na start czeka jeszcze jednak kanał Next Sacrum HD, któremu koncesję przyznano w 2011 roku. Nadawcą jest spółka Astro S.A., która startowała w pierwszym konkursie na zagospodarowanie MUX 1, ale z innym kanałem.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Spółka Astro S.A. startowała w poprzednim konkursie na zagospodarowanie MUX 1 naziemnej telewizji cyfrowej z kanałem Next TV (Next HD), ale nie wygrała. Po przegranej odwołała się od tej decyzji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) odwołanie odrzuciła. Spółka w wydanym oświadczeniu poinformowała wtedy, iż „przyjęła do wiadomości decyzję KRRiT, a o koncesję ubiegać się będzie w następnej, jeśli taka zostanie ogłoszona, turze” (więcej tutaj). W planowanym na jesień br. konkursie spółka najprawdopodobniej ponowi wniosek o koncesje dla kanału Next TV (Next HD). Czy z uwagi na przeznaczenie jednego miejsca w MUX 1 dla kanału społeczno-religijnego zdecyduje się także zgłosić kanał Next Sacrum HD? Na razie nie wiadomo. Z uwagi na wysokie koszty, jakie muszą ponosić nadawcy, którzy oferują swoje kanały w DVB-T, pewniejsze wydaje się zgłoszenie kanału Next TV (Next HD) - ogólnego, który powstaje w oparciu o pozostałe stacje tematyczne i który będzie docierał do szerszej grupy odbiorców, która już w trakcie nadawania może być modyfikowana w zależności od wyników oglądalności. Startu Next Sacrum HD w konkursie nie należy jednak wykluczyć.

Kanał Next Sacrum HD otrzymał koncesję na początku 2011 roku. Stacja do dzisiaj nie rozpoczęła emisji. Obecnie w ramach projektu Next TV nadają: Next HD, Next Lejdis HD, Next Man 3D, Next Music, Next Music +HD i Next Young 3D. Stacje są dostępne w wybranych sieciach kablowych oraz w Internecie. Spółka posiada jeszcze koncesje na kanały: Next 24/7 HD, Next Sport 3D, Next Dokument HD i Next Sklep HD, ale żaden z nich nie został jeszcze uruchomiony.

W ostatnim czasie prezes Grupy TVN Markus Tellenbach poinformował, iż TVN nie wystartuje w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (więcej tutaj). Wcześniej, w konsultacjach przeprowadzonych przez KRRiT, TVN deklarował chęć udziału w konkursie (nie deklarował jednak, jaki kanał zgłosi do konkursu, w poprzednim był to TVN Meteo; ponadto Grupa TVN w DVB-T ma już trzy kanały - TVN, TVN7 i TTV) (więcej tutaj). Czy ta decyzja oznacza także wycofanie z konkursu kanału Religia.tv?

Religia.tv rozpoczęła nadawanie w 2007 roku, a jej nadawcą była spółka ITI Neovision, właściciel platformy n. W 2009 roku Grupa TVN rozpoczęła przejmowanie od ITI Media Group N.V. spółki Neovision Holding B.V., będącej wyłącznym właścicielem spółki ITI Neovision Sp. z o.o. W 2010 roku wydzielono z ITI Neovision spółkę Telewizja Religia Sp. z o.o. (więcej tutaj) (spekulowano wtedy, iż wydzielono kanał do osobnej spółki, by Religia.tv nie obniżała wyników Grupy TVN - więcej tutaj), której właścicielem były potem spółki: Neovision Holding B.V., ITI Impressario Holding B.V., a obecnie Polish Media Business Center Holding B.V. Wszystko w ramach Grupy ITI, do której należy także Grupa TVN. Na początku sierpnia br. ksiądz Kazimierz Sowa, szef Religia.tv, pytany, czy stacja wystartuje w konkursie powiedział Gazecie Wyborczej: - Na razie nie ma decyzji w tej sprawie. - Kilka dni później pojawiła się wypowiedź szefa Grupy TVN Markusa Tellenbacha o wycofaniu z konkursu i skupieniu się na kanałach, które już nadają w DVB-T (TVN, TVN7 i TTV). Czy więc decyzja telewizyjnej części Grupy ITI - Grupy TVN oznacza także wycofanie się potencjalnego kandydata, a więc kanału Religia.tv? I tak, i nie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna - wszystko zależy od strategii Grupy ITI. Kanał Religia.tv jest obecnie dostępny na wszystkich platformach satelitarnych i w wybranych sieciach kablowych.

Na chwilę obecną potwierdzony jest udział Fundacji Lux Veritatis, która do konkursu zgłosi dwa kanały: społeczno-religijny TV Trwam i przygotowywany dla młodzieży TVM1. (więcej tutaj) W pierwszym konkursie TV Trwam została odrzucona, gdyż, jak tłumaczyła KRRiT, nie spełniała kryteriów finansowych. Fundacja odwołała się od tej decyzji i obecnie trwa procedura odwoławcza. TV Trwam rozpoczęła nadawanie w 2003 roku. Niedawno KRRiT przedłużyła jej koncesję o kolejne 10 lat. (więcej tutaj) TV Trwam jest dostępna obecnie w niekodowanym przekazie z satelity Astra 19,2°E oraz w wybranych sieciach kablowych i w internecie.

Możliwe jest także pojawienie się zupełnie nowego podmiotu w konkursie. Przypomnijmy, iż konkurs ma zostać rozpoczęty jesienią br., a wyniki poznamy prawdopodobnie wiosną 2013 roku. Nowe kanały pojawią się w MUX 1 w 2014 roku po zwolnieniu miejsca zajmowanego obecnie przez TVP S.A. - kanały TVP1 HD, TVP2 oraz TVP INFO - i dołączą do obecnych już tam: Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV i TTV. W przeprowadzonych niedawno przez KRRiT konsultacjach jej uczestnicy w ogromnej większości wskazywali, że chcą TV Trwam w naziemnej telewizji cyfrowej. (więcej tutaj)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...