reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP może częściowo opuścić już MUX 1 dla TV Trwam?

dodano: 2013-12-07 03:05 | aktualizacja: 2013-12-07 14:11
autor: Łukasz Knapik | źródło: Nasz Dziennik/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg W środę, 4 grudnia 2013 roku w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie odbyło się spotkanie władz TVP z nadawcami, którzy uzyskali koncesje w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj i tutaj), czyli przedstawicielami spółek Stopklatka S.A. (nadawcy kanału Stopklatka TV), TV Spektrum sp. z o.o. (Fokus TV) i Fundacji Lux Veritatis (TV Trwam) - informuje „Nasz Dziennik”. Przypomnijmy, iż koncesję otrzymała również Telewizja Polska S.A. dla dziecięcego kanału TVP ABC.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezes TVP Juliusz Braun zaprosił nadawców na wstępne rozmowy przed postępowaniem w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) w sprawie zmiany decyzji TVP na współużytkowanie częstotliwości MUX 1 (więcej tuta,j tutaj i tutaj).

Ze strony Fundacji Lux Veritatis w spotkaniu udział wzięli ojciec Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk.

- To była rozmowa sondująca przed rozprawą. Przekazaliśmy prezesowi Braunowi informację, że Telewizja Trwam jest gotowa choćby od jutra rozpocząć nadawanie na MUX 1. Prezes TVP z kolei wyliczył powody, dla których ma problemy z zejściem z pierwszego multipleksu. Złożył też deklarację dobrej woli i obiecał, że telewizja publiczna opuści MUX 1 przed 28 kwietnia 2014 roku. Ma to nastąpić w pierwszych tygodniach nowego roku - powiedziała „Naszemu Dziennikowi” po spotkaniu Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, nadawcy TV Trwam. - Na razie są to tylko deklaracje. Oczekujemy, że przełożą się na ustalenia pisemne - dodała.

Jak pisze „Nasz Dziennik”, umowa TVP z Emitelem przewiduje, że Telewizja Polska może wcześniej, tj. przed 28 kwietnia 2014 roku, opuścić MUX 1, jeśli w to miejsce wejdzie inny podmiot.

- Potrzebna jest tylko ugoda administracyjna stron. To nie generuje dla TVP żadnych kosztów ani strat po stronie Emitela. Potwierdził to prawnik TVP podczas naszego spotkania z prezesem TVP Juliuszem Braunem - powiedziała „Naszemu Dziennikowi” Lidia Kochanowicz-Mańk.

Według niej, prezes TVP potwierdził także, że jest technicznie możliwe zwolnienie przez TVP części zajmowanych częstotliwości MUX 1, np. tych, na których nadaje TVP2. Widzowie wcale by tego nie odczuli, ponieważ programy te są jednocześnie nadawane z MUX 3. Przypomnijmy, iż w MUX 1 TVP nadaje TVP1 HD, TVP2 i TVP Info. Dwa pierwsze kanały mają swoje kopie w MUX 3 (TVP1 w SD). TVP Info dostępne jest tylko w MUX 1.

Teoretycznie nie ma zatem przeszkód, aby już 10 grudnia br. na rozprawie w UKE doszło w tej sprawie do ugody pomiędzy TVP i Fundacją Lux Veritatis, i telewidzowie mieliby TV Trwam już na święta Bożego Narodzenia - pisze „Nasz Dziennik”.

- Z ustawy nie wynika, aby wszyscy czterej nadawcy musieli wejść na miejsce TVP jednocześnie. Przecież koncesje każdemu z nich wydawano w różnych terminach - powiedziała „Naszemu Dziennikowi” Lidia Kochanowicz-Mańk.

Fundacja Lux Veritatis jest gotowa natychmiast rozpocząć emisję programu. Takie stanowisko przedstawiła na spotkaniu u prezesa TVP. Spośród pozostałych nowych nadawców na MUX 1, którzy także uczestniczyli w spotkaniu u Juliusza Brauna, nie wszyscy są gotowi. TV Spectrum (Grupa ZPR), nadawca Fokus TV, oraz TVP, nadawca TVP ABC, jeszcze nie mogą ruszyć z emisją, natomiast prezes spółki Stopklatka, której udziałowcami są Kino Polska TV i Agora, zadeklarował, że może zacząć w ciągu kilku tygodni (więcej tutaj).

Więcej o kwestii obecności TVP w MUX 1 można przeczytać tutaj:
https://satkurier.pl/news/88450/ntc-kiedy-tvp-powinna-opuscic-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/90669/tv-trwam-wnioskuje-do-uke-by-tvp-opuscila-juz-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/91222/ekspertyza-tvp-musi-opuscic-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/91228/mux-1-krrit-na-komisji-kultury-i-srodkow-przekazu.html
https://satkurier.pl/news/91364/21-mln-zl-za-obecnosc-tvp-w-mux-1-i-3-uke-pyta-o-mux-3.html
https://satkurier.pl/news/91597/jakie-kanaly-tvp-w-mux-3.html
https://satkurier.pl/news/91781/uke-naciska-na-tvp-ws-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/91840/tv-trwam-nadal-walczymy-o-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/92633/uke-o-obecnosci-tvp-i-tv-trwam-w-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/93060/tv-trwam-zlozyla-skarge-na-prezes-uke.html
https://satkurier.pl/news/93106/tvp-wciaz-bez-decyzji-w-sprawie-mux-3.html
https://satkurier.pl/news/93275/tv-trwam-w-sejmie-walczy-z-uke-o-mux-1-wideo.html
https://satkurier.pl/news/93436/uke-dazy-do-usuniecia-tvp1-hd-tvp2-i-tvp-info-z-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/93473/mux-1-zawiadomienie-do-prokuratury-ws-dzialan-uke.html
https://satkurier.pl/news/93528/uke-dokona-korekty-blednej-decyzji-ws-mux-1.html
https://satkurier.pl/news/93576/wyjasnienia-uke-w-sprawie-zmian-na-mux-1.html


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...