reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

NTC: Kiedy TVP powinna opuścić MUX 1?

dodano: 2013-07-30 15:27 | aktualizacja: 2013-07-31 10:58
autor: Łukasz Knapik/Anita Dąbek | źródło: Rzeczpospolita/Nasz Dziennik/Radio Maryja/wirtualnemedia.pl/informacje i opracowanie własne

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Wraz z ogłoszeniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT), że TV Trwam i TVP ABC znajdą się w pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj), ruszyła dyskusja na temat - kiedy Telewizja Polska powinna opuścić MUX 1.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z uwagi na fakt, iż multipleks pierwszy (MUX 1) szybciej niż trzeci (MUX 3) poszerzał swój zasięg, zdecydowano, iż tymczasowo kanały Telewizji Polskiej będą dublowane w MUX 1. Chodzi o stacje, które były już dostępne naziemnie, ale analogowo, czyli TVP1 (w MUX 1 dostępna jest wersja w wysokiej rozdzielczości - TVP1 HD), TVP2 i TVP Info.

Obecność tych kanałów w MUX 1 jest tymczasowa. O cztery miejsca, które zajmuje obecnie TVP, nowi nadawcy rywalizują w konkursie. Na początku lipca 2013 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ogłosiła, iż dwa z nich - przeznaczone dla kanałów dziecięcego i o charakterze społeczno-religijnym - zajmą TVP ABC i TV Trwam (więcej tutaj). Kto zajmie kolejne (kanał filmowy i edukacyjno-poznawczy) mamy dowiedzieć się do końca tegorocznego lata (więcej tutaj).

Ogłoszenie częściowych wyników wywołało dyskusję o tym, kiedy Telewizja Polska powinna opuścić MUX 1 i kiedy powinny pojawić się w nim nowe stacje. Sytuacja wcale nie jest jednoznaczna.

W ustawie z 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) napisano:

- Telewizja Polska S.A. rozpowszechnia w multipleksie I programy telewizyjne „Telewizja Polska I”, „Telewizja Polska II” oraz regionalne programy telewizyjne na podstawie rezerwacji częstotliwości, o której mowa w ust. 1, do dnia pokrycia sygnałem tych programów terytorium RP, na którym zamieszkuje co najmniej 95 proc. ludności, przy wykorzystaniu częstotliwości ustalonych w planie zagospodarowania częstotliwości dla multipleksu III na podstawie art. 112 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, jednak nie później niż do dnia 27 kwietnia 2014 r.

W warunkach drugiego konkursu na zagospodarowanie MUX 1 czytamy natomiast:

- Rozpoczęcie wykorzystania częstotliwości określonych w pkt I ogłoszenia w multipleksie pierwszym nastąpi w terminie, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, jednak nie później niż od dnia 28 kwietnia 2014 r. do końca ważności koncesji.

Na podstawie obowiązujących przepisów Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydał TVP decyzję rezerwacyjną DZC-WTV-5157-10/10 (55) z 30 września 2011 roku, w której jest zapisane:

- Częstotliwości objęte niniejszą rezerwacją mogą być wykorzystywane w sposób cyfrowy do dnia 27 kwietnia 2014.

W przesłanym serwisowi satkurier.pl stanowisku Piotr Jaszczuk z Wydziału Prasowego i PR UKE poinformował, iż podmioty, które wygrały w drugim konkursie po wydaniu przez przewodniczącego KRRiT stosownych koncesji, mogą wystąpić z wnioskami do UKE dotyczącymi rezerwacji częstotliwości dla ich potrzeb. Decyzje te zostaną wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami i będą określały terminy rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości radiowych przez poszczególnych nadawców. Rozpoczęcie rozpowszechniania programów telewizyjnych w sposób cyfrowy nastąpi nie wcześniej niż z dniem wygaśnięcia rezerwacji wydanej dla TVP S.A. Aktualnie dysponentem tych częstotliwości do dnia 27 kwietnia 2014 roku jest TVP S.A.

- Istnieje natomiast możliwość rozpoczęcia wcześniejszego rozpowszechniania programów TV Trwam, TVP ABC, nadawcy programu filmowego oraz nadawcy programu o charakterze edukacyjno-poznawczym w sposób cyfrowy przed tym terminem pod warunkiem, że TVP S.A. zwróci się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o uchylenie decyzji rezerwacyjnej dla pierwszego multipleksu cyfrowego (MUX 1). Zaznaczam, że ustawa z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej określa ogólne zasady i sposób wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej oraz obowiązki nadawców, natomiast decyzja rezerwacyjna zawiera szczegóły dotyczące terminów i trybu postępowania w zakresie wykorzystywania zasobów częstotliwości - czytamy w przesłanym serwisowi satkurier.pl stanowisku UKE.

Wraz z ostatnim, VII etapem wyłączenia naziemnej telewizji analogowej w Polsce (więcej tutaj, tutaj i tutaj), pokrycie sygnałem przez MUX 3 przekroczyło już wymienione w ustawie 95 proc. Czy to oznacza, że TVP powinna już opuścić MUX 1? Z jednej strony - tak, bowiem wynika to jasno z ustawy. Z drugiej nie, gdyż na podstawie tej ustawy UKE wydało decyzję rezerwacyjną TVP do dnia 27 kwietnia 2014 roku. Czy w przypadku, gdy warunki określone w ustawie zostaną spełnione, to decyzja UKE traci moc prawną, czy też nie, to kwestia, którą muszą już rozstrzygnąć prawnicy. Ponadto, według urzędników, to nie jest jednoznaczne, że MUX 3 osiągnął już 95 proc.

Na tym, by TVP opuściła już MUX 1 zależy TV Trwam, która chciałaby już pojawić się w NTC (wciąż nie wiemy, kto zajmie kolejne miejsca w MUX 1, stąd nie wiadomo, jak na ten problem zapatrują się inni nadawcy).

- Telewizja publiczna powinna opuścić MUX 1, gdyby MUX 3 - na którym ma być - sięgał do 95 proc. społeczeństwa. Sięga do 99,5 proc., ale oni mówią, że teraz nie opuszczą tego miejsca na MUX-ie 1 - mówił na antenie Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor tej rozgłośni (za wirtualnemedia.pl). - Dlaczego? Co jeszcze zamierzają zrobić? Mówią, że do końca kwietnia to miejsce powinno zostać zwolnione; jednak dlaczego akurat do końca kwietnia? Czy stanie się to do tego czasu? Co tu jest grane? Ta sytuacja jest niepokojąca - dodał.

Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP, w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl zwrócił uwagę na fakt, iż ogólnopolski zasięg MUX 3 jest na razie tylko teoretyczny, bo gwarantowany jest on tylko na zewnątrz budynków.

- Dopiero teraz Emitel przeprowadzał będzie precyzyjne badania i doświetlał", by wszędzie była gwarancja dostępu indoor"  Druga kwestia to regionalizacja, czyli dopasowanie emisji do granic administracyjnych, co np. w kwestii naszej TVP Regionalnej jest kluczowe - powiedział serwisowi wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP- Wszystko to są prace bardzo skomplikowane, w pewnym sensie zegarmistrzowskie", praco- i czasochłonne i muszą one potrwać - zgodnie z umową z Emitelem - do kwietnia 2014 roku - dodał.

Teoretycznie Telewizja Polska mogłaby po prostu zrezygnować już z zajmowanego przez siebie z miejsca w MUX 1. Na to się jednak nie zanosi, bo publiczny nadawca ma problem ze zmieszczeniem się w ogóle w naziemnej telewizji cyfrowej (więcej tutaj, tutaj i tutaj). TVP poszukuje teraz złotego środka, który pogodzi oczekiwania tych, którzy chcą mieć w NTC bezpłatny dostęp do kanałów w wysokiej rozdzielczości (TVP1 HD, TVP2 HD), z tymi, którzy chcą mieć w NTC dostęp do tych wszystkich kanałów TVP, do których mają go obecnie i nie chcą, by im cokolwiek zabierać (TVP1, TVP2, TVP Info/TVP Regionalna, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia), a raczej oczekują pojawienia się kolejnych (TVP Seriale, TVP Sport, TVP HD, a w przyszłości TVP Dokument, TVP Parlament).

TVP też nie musi się spieszyć z opuszczeniem MUX 1, bo dla nowych nadawców droga od wygranej w konkursie do pojawienia się w multipleksie jest długa i musi trochę potrwać, o czym przekonuje się obecnie Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam (więcej tutaj). Przedtem taką samą drogę musieli przejść zwycięzcy pierwszego konkursu.

O tym, kiedy TVP powinna opuścić MUX 1 dyskutowali pod koniec lipca 2013 roku posłowie na spotkaniu z Michałem Bonim, ministrem administracji i cyfryzacji, oraz Janem Dworakiem, przewodniczącym KRRiT (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Anna Sobecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości (PiS), zwróciła uwagę, że sygnał MUX 3 dociera już w tej chwili do 99,5 proc. ludności.

- To oznacza, że telewizja publiczna nie musi czekać do końca kwietnia 2014 roku z zejściem z pierwszego multipleksu cyfrowego. Może to zrobić już dziś - powiedziała Anna Sobecka (za „Rzeczpospolitą"). - Żądamy zrealizowania jak najszybciej uchwały KRRiT, by TV Trwam mogła jak najszybciej rozpocząć nadawanie na multipleksie pierwszym - dodała.

Minister Michał Boni podkreślił, że data 28 kwietnia 2014 roku wynika ze zobowiązań ustawowych, natomiast on - „ze względu na dobro polskich obywateli" - zdecydował o wcześniejszym włączeniu dodatkowych stacji doświetlających, które pozwoliły osiągnąć tak szeroki zasięg MUX 3 już dziś.

Przewodniczący KRRiT dodał natomiast, że prace związane z MUX 3, w którym znajdą się programy regionalne telewizji publicznej nie zostały jeszcze zakończone, bo trwa dostosowanie zasięgu poszczególnych nadajników multipleksu do granic administracyjnych.

Posłowie chcieli dowiedzieć się również, ile TVP kosztuje podwójna emisja programów, ale, jak podaje Radio Maryja, nie uzyskali odpowiedzi na to pytanie.

Przypomnijmy, iż w MUX 1 KRRiT chce umieścić 4 kanały: społeczno-religijny, o tematyce edukacyjno-poznawczej, o tematyce filmowej i dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców. (więcej tutaj) Nowe stacje zajmą 4 miejsca zajmowane obecnie przez TVP (TVP1 HD, TVP2 i TVP Info) i dołączą do wyłonionych w pierwszym konkursie (Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka TV i TTV).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...