reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Jacek Grzeszczak: Jak w magiczny sposób jednocześnie być i nie być klientem UPC?

dodano: 2015-11-29 01:11 | aktualizacja: 2016-07-31 21:21
autor: Jacek Grzeszczak | źródło:

satelita_sk.1.jpg Od początku października sieć kablowa UPC Polska zaczęła pozbywać się z oferty kanałów SD oraz przełączać wybrane stacje do MPEG-4. Operacja sama w sobie jest godna pochwały. Natychmiast zrobiło się luźniej w poszczególnych paczkach, jakość części kanałów poszybowała w górę, zwłaszcza tych, które są dosyłane w MPEG-4 i UPC konwertowała je dotychczas do MPEG-2.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cała akcja była wspierana przez operatora, abonentom proponowano wymianę dekoderów na modele HD. Do tego miejsca można powiedzieć, że jest super.

A w Krakowie...

... sytuacja z przełączeniem do MPEG-4 robi się skomplikowana, gdyż w zasadzie UPC ma dwie grupy osób mających w jakiś sposób dostęp do usługi świadczonej przez operatora - swoich abonentów oraz osoby korzystające z oferty podstawowej a'la AZART. Ci drudzy nie są bezpośrednio klientami UPC. Uiszczają jednak niewielką opłatę do spółdzielni (poniżej 10 zł, zwykle wliczoną w czynsz) uwzględniającą dostęp do TV i dostawcą jest UPC, który to operator ma po prostu najpewniej jakąś umowę ze spółdzielnią.

W ramach tej sieci jest dostępnych kilka kanałów analogowych oraz cztery bezpłatne paczki cyfrowe DVB-C, z których można skorzystać mając niezależny odbiornik DVB-C (obecnie musi obsługiwać HD, UPC nie informowała szerzej "nie-abonentów" o przejściu z MPEG-2/SD do MPEG-4 z wyprzedzeniem, więc klienci z dekoderami SD po prostu obudzili się pewnego dnia i stwierdzili, że grupa kanałów przestała działać, został sam dźwięk).

W założeniu ta część obejmuje wycinek pasma do ok. 230 MHz i w Krakowie wygląda następująco:
- 111.25 MHz - analog - TV4
- 122 MHz - cyfra - Eska TV, Polsat Sport News, TVP Kultura, ATM Rozrywka, TVP Historia, TV 6, Polo TV, PULS 2, TVP Rozrywka, TTV, TVP Info
- 127.25 MHz - analog - Galeria UPC
- 138 MHz - cyfra - TVP Kraków, TVP Polonia, TV 4, Polsat, TVN 7
- 146 MHz - cyfra - Mango 24, Tele 5, TVP ABC, AXN (promocja „otwarte okno”), Superstacja, Polsat 2, Stopklatka TV, TV Trwam, TV Puls, Galeria UPC, Fokus TV
- 151.25 MHz - analog - Polsat
- 159.25 MHz - analog - TVP Polonia
- 167.25 MHz - analog - TV Puls
- 175.25 MHz - analog - TVN
- 183.25 MHz - analog - TVP1 (z logo TVP1 HD - wersja HD przeskalowana do SD)
- 191.25 MHz - analog - TVP Kraków
- 199.25 MHz - analog - TVP2 (z logo TVP2 HD - wersja HD przeskalowana do SD)
- 210.25 MHz - cyfra - TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVN HD (są tu także 2 kodowane stacje z oferty płatnej)
- 215.25 MHz - analog - Tele 5
- 223.25 MHz - analog - 4fun.tv

W Krakowie nie brakowało osób, które zaopatrzyły się we własne odbiorniki DVB-C, choćby dlatego, że kanałów cyfrowych od początku było więcej i oferowały lepszą jakość techniczną.

Nagle w listopadzie do redakcji zaczęły docierać głosy od dystrybutorów odbiorników DVB-C, że zgłaszają się do nich rozżaleni klienci, którzy stracili dostęp do kanałów TVP1, TVP2 i TVN. Po drobnym śledztwie okazało się, że wersje SD tych trzech stacji były nadawane z częstotliwości 138 MHz, ale przy okazji porządkowania dubli SD/HD wyłączono je, pozostawiając tylko wersje HD z 210 MHz.

Sprawę skomplikował dodatkowo fakt, że klienci zgodnie twierdzili, że TVP1 HD i TVP2 HD działają, jeśli podłączy się sygnał z gniazdka RTV do telewizora.

Rozwiązaniem zagadki okazało się odkrycie, że UPC emituje TVP1 HD i TVP2 HD w SD analogowo po przeskalowaniu. Sęk w tym, że logo "HD" zostaje, a wytłumaczenie osobie nietechnicznej, że to co widzi wcale nie jest ani w HD, ani nawet nie jest nadawane cyfrowo - jest zadaniem dość karkołomnym. I to nawet jeśli na tym „obrazie w HD” są smugi i dropy (tematem na zupełnie osobny wpis jest dość kiepska jakość emisji analogowej w UPC).

W praktyce wszystko wskazuje na dość prosty problem - filtry kanałowe zainstalowane w wybranych lokalizacjach (np. przy ul. Miechowity) tłumią sygnał wcześniej niż 230 MHz (przypuszczalnie ok. 205 MHz, bo jeszcze analogowy TVP2 widać, cyfrowej paczki już nie ma, podobnie jak analogowego Tele 5 dalej). Możliwe, że kiedyś instalowano inne modele, a póki nie było emisji cyfrowej, to i nie było problemu.

I zaczynają się schody...

Gdy już udało się zdiagnozować problem wydawało się nam, że sprawa będzie stosunkowo prosta do rozwiązania - przekażemy zgłoszenie do UPC, wskażemy lokalizacje dotknięte problemem, pojawi się technik, wymieni co trzeba i to wszystko.

Ale nie, tak nie będzie. Czemu? Gdyż osoby korzystające z takich instalacji zbiorczych, choć jest w nich sygnał UPC, abonentami UPC nie są i dla nich w zasadzie - nie istnieją (no - przynajmniej do czasu aż się nie podpisze umowy). Co z tego, że to i instalacja UPC i sygnał UPC? Co z tego, że w czynszu spółdzielni ta usługa jest wliczona (i spółdzielnia z UPC dalej z pewnością się rozlicza)? Że na podstawie umowy ze spółdzielnią instalacja powinna być utrzymywana? I że stanowi potencjalnie sposób na pozyskiwanie klientów? Nic.

Infolinia stwierdza jasno - nie będą wysyłać żadnego technika, nic poprawiać. Osoby korzystające z kanałów dostarczanych przez UPC, ale nie będące bezpośrednio abonentami UPC dla UPC nie istnieją w systemie i co za tym idzie - UPC jedyne co proponuje, to podpisanie umowy albo zaleca, aby "przestroić dekoder", tyle że nic z tego nie wynika, bo nie ma sygnału i to nie przestrojenie jest problemem. Próby tłumaczenia są bezskuteczne.

W porywach można się dowiedzieć, że odbiornik jest zły. Tylko, że w innej lokalizacji jednak jakoś działa...

Spółdzielnia co na to? Cóż... dzwoni się, odbiera przysłowiowa pani Jadzia, której na złowieszczy dźwięk słowa „megaherc” siwieją ostatnie jeszcze nie siwe włosy, zwykle zajmuje się zgłaszaniem próśb o posprzątanie chodnika z opadających liści, z tymi całymi megahercami nie wie co zrobić, nawet nie ma sensu jej dręczyć. Jeśli w ogóle zdaje sobie sprawę skąd bierze się sygnał TV w bloku, to prosi, aby dzwonić do UPC. To nic nie daje, bo UPC piłeczkę odbija.

Klienci są w czarnej d... dziurze!

No i cóż - próby dzwonienia i mediacji między nietechniczną panią Jadzią, a niewzruszoną infolinią UPC kończą się fiaskiem. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji (nie mówiąc o tym, że najpierw sprzedawca odbiornika musi to jakoś wytłumaczyć, dlaczego TVP1 HD działa na telewizorze, a nie na dekoderze cyfrowym) w zasadzie zostają pozbawione trzech podstawowych kanałów - TVP1, TVP2 i TVN i to bez żadnej rozsądnej opcji na ominięcie tego nie licząc przełączania się na analog.

A sprawa jest prosta do rozwiązania po stronie operatora, na kilka sposobów:
- po migracji do MPEG-4 na 138 MHz w Krakowie pozostało sporo wolnego miejsca, można byłoby po prostu wrzucić tam brakujące stacje - czy to przenieść wersje HD, czy przywrócić SD (teraz znaczna część pasma jest tam niewykorzystana)
- zamienić paczkę 210 MHz z np. analogową Galerią UPC, najwyżej jakaś grupa osób straci do niej dostęp (co może okazać się wystarczającym impulsem dla operatora do wysłania techników...)
- po prostu reagować na zgłoszenia i wysyłać techników tam, gdzie problem występuje, a za stan instalacji odpowiada UPC - aby wymieniono filtry na nowsze lub zlokalizowano inną przyczynę braku paczki z 210 MHz. Tych zgłoszeń nie będą tysiące...

Na razie jednak nie dzieje się nic, tylko wzajemnie przerzucanie się odpowiedzialnością...

Jest to przykre tym bardziej, że ofiarami sytuacji są przede wszystkim osoby starsze, nietechniczne, które po prostu opłacają w czynszu dostęp do kanałów TV do spółdzielni mieszkaniowej, a ta spółdzielnia jest w jakiś sposób "dogadana" z UPC, który te kanały podstawowe dostarcza. I właśnie przy okazji unowocześniania sieci uciął dostęp do przekazu cyfrowego podstawowych kanałów TV.

Zareagować powinna spółdzielnia - co do tego nie ma wątpliwości, ale jeśli tego nie robi, a jednak problem jest zgłoszony i znany, to czy naprawdę niezbędne jest bierne oczekiwanie aż to nastąpi? Spółdzielnia zawodzi od strony wiedzy i reakcji, a u operatora zabrakło choćby odrobiny dobrej woli. Na koniec klient ma problem i jest pozostawiony sam sobie.

PS: Dodatkowo korzystając z okazji: byłoby całkiem miło, gdyby UPC dodała wreszcie do listy kanałów wysyłanej np. do TV w tablicy NIT emitowane cyfrowo przez siebie stacje radiowe, których jest aż 19 i mało kto o tym wie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jacek Grzeszczak


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...