reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Burza przerwała transmisję meczu Francja - Irlandia

dodano: 2016-06-26 17:08 | aktualizacja: 2016-07-31 21:19
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

Trzeba przyznać, że Polsat ma wyjątkowego pecha jeśli chodzi o transmisje UEFA Euro 2016. Najpierw problemy z fonią oraz z wydajnością serwerów Ipla, które nie wytrzymały oblężenia kibiców (więcej informacji), a teraz przeciwko nadawcy sprzysięgły się nawet siły natury - burza nad Warszawą, która przeszła 26 czerwca ok. godziny 15:40 skutecznie przeszkodziła nadawcy w transmisji spotkania reprezentacji Francji z Irlandią.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od 15:40 czytelnicy obecni na forum magazynu SAT Kurier zaczęli raportować problemy ze stabilnością obrazu na kanale Polsat Sport 2 HD. Ostatecznie doprowadziło to do przerwania transmisji i powrotu do studia pod koniec pierwszej połowy.

W przerwie próbowano zrealizować transmisję z konferencji reprezentacji PolskiLa Baule, ale i to się nie udało (w tym samym czasie jednak udało się to w TVN24).

Nie udało się także wrócić na początek drugiej połowy, dostępny był sam komentarz, bez obrazu ze stadionu. Sytuację udało się opanować po ok. 15 minutach od rozpoczęcia drugiej połowy, ale w tym czasie padły akurat dwie decydujące bramki dla reprezentacji Francji, których widzowie kanału Polsat Sport 2 HD nie mieli szansy zobaczyć na żywo.

Nad Warszawą przechodziła w tym czasie potężna burza. I co ciekawe Cyfrowy Polsat przygotował się na taką ewentualność uruchamiając dodatkową stację uplink w Radomiu (więcej informacji). Sęk w tym, że zabezpieczono się na ewentualność problemów z dosyłem sygnału z ziemi do satelity. I to zadziałało, bo w zasadzie nie licząc naprawdę krótkiej przerwy - sygnał kanału Polsat Sport 2 HD na satelicie był cały czas.

Natomiast nie było obrazu ze stadionu, bo najwyraźniej nie zabezpieczono przekazu w drugą stronę - odbioru z satelity do studia.

Łyk teorii

Zapewne nie wszyscy czytelnicy mogą sobie zdawać z tego sprawę, ale nieważne jak wielką ma się antenę satelitarną, to i tak odbiór sygnału może zostać odcięty. W Krakowie redakcja korzysta z anteny 180 cm od wielu lat i przy skrajnie złych warunkach atmosferycznych nawet taki kolos potrafi stracić sygnał z Hot Bird-a.

Oczywiście im większa średnica anteny, tym musi być większa burza, aby przeszkodzić w odbiorze. Wraz ze wzrostem średnicy czaszy rośnie margines stosunku sygnału do szumu uzyskiwany, zyskujemy kolejne cenne dB, które przy złej pogodzie powodują, że gdy na zwykłej antenie 90 cm odbioru już nie będzie - na 180 cm nadal będzie.

Gdyby ustawić obok siebie czasze w kolejnych rozmiarach np. 60 cm, 90 cm, 120 cm i 180 cm, to przy burzy sygnał najpierw zniknie na 60 cm, później na 90 cm, jeszcze później na 120 cm, a na 180 cm na końcu (i zarazem najszybciej wróci).

Teoria w zderzeniu z praktyką...

Telewizja Polsat korzysta (jak sam nadawca tłumaczył na swoim profilu Facebook, gdy pojawiły się komentarze z pytaniami co się dzieje) z dosyłu satelitarnego obrazu ze stadionu (ale nie dźwięku!). Burza nad Warszawą była na tyle potężna, że choć Polsat dysponuje gigantycznymi antenami odbiorczymi o średnicy nawet powyżej 3 m, to najwyraźniej nie wystarczyło to do zapewnienia poprawnego odbioru.

Efekt było widać - zamiast obrazu najpierw w ogóle wrócono do studia, a w drugiej połowie można było oglądać planszę z komentarzem. Komentarz został, gdyż jest przesyłany inną drogą.

W tym samym czasie widzowie korzystający z alternatywy pod postacią niemieckiego ZDF nie mieli problemu i mecz zobaczyli. Czemu? ZDF nie nadaje z Warszawy, więc i nie wpadł na burzę i nie miał problemów z odbiorem dosyłu.

Czemu TVN24 nie miał problemów z konferencją reprezentacji Polski w przerwie? To akurat też proste - nadawca ma możliwość dosyłania transmisji z Krakowa.

No i choć można zrozumieć przyczynę problemu to niestety, ale nie można zrozumieć czemu nie przygotowano i nie zabezpieczono żadnej alternatywnej formy dosyłu obrazu innej niż satelita.

Nie ma wątpliwości, że tego typu skrajne warunki atmosferyczne nie są częste i bez wątpienia Polsat miał sporego pecha, bo przecież burza nie musiała iść akurat wtedy i nie musiała być akurat aż tak silna. Ale przy takim wydarzeniu, takiej skali i mając na uwadze, że kanały są dodatkowo płatne, to dla spokoju ducha, nawet jeśli miałoby się to nie przydać - powinna być gotowa alternatywa, aby dało się przełączyć dosył obrazu na inne źródło.

M.in. Marian Kubalica, były wicedyrektor TVP Sport komentował na Twitterze:

Brawo Polsat za transmisje meczu Francja-Irlandia! Zabrakło wyobraźni by zamówić światłowodowe łącze zapasowe? A może oszczędności ?

— Marian Kubalica (@MarianKubalica) 26 czerwca 2016

W trybie awaryjnym można było chociaż spróbować odebrać to gdzieś indziej w Polsce (trzeba było tylko wyposażyć to miejsce w sprzęt odbiorczy, Polsat ma centra produkcyjne we Wrocławiu) i awaryjnie puścić dosył po sieci w gorszej jakości, byleby było cokolwiek.

Nie chcemy sobie nawet wyobrażać co czuli technicy pracujący w tym czasie. Podejrzewamy, że niektórzy w 30 minut zdążyli osiwieć niezależnie od wieku, ale to nauczka na przyszłość - backup, backup i jeszcze raz backup. I choć to było pechowe, to z drugiej strony - mogło być gorzej. Gdyby to wydarzyło się w trakcie spotkania Polski ze Szwajcarią? Albo miałoby zdarzyć się w nadchodzącym ćwierćfinale pomiędzy Polską, a Portugalią (30 czerwca)? Pukamy w niemalowane, bo gdyby coś takiego się stało - kibice nigdy by nie wybaczyli. Do 30 czerwca jeszcze jest trochę czasu...


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jacek Grzeszczak


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...