reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Dlaczego widzowie krytykują transmisje Euro 2016 w Polsacie?

dodano: 2016-06-12 23:10 | aktualizacja: 2016-07-31 21:19
autor: Jacek Grzeszczak/Grzegorz Przeździecki | źródło: Facebook, wykop.pl

Polsat Sport 2 HD 10 czerwca ruszyły zapowiadane kanały Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD. Są to specjalne kanały uruchomione przez Telewizję Polsat, dedykowane transmisjom spotkań piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2016. Dostępne są u większości operatorów, ale wszędzie albo za dodatkową opłatą, albo przynajmniej uzyskanie dostępu wymaga przedłużenia umowy z operatorem. Widzowie zgłaszają skargi...Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Choć minęły dopiero 4 dni od startu, to w sieci rośnie krytyka działań nadawcy wynikająca z całego szeregu różnych przyczyn. Wielkie święto piłkarskie zaczyna się nieco komplikować...

Koszt dostępu!

Jeszcze zanim kanały ruszyły, cena za dostęp do nich wywoływała spore kontrowersje, będąc dość wysoką, jak za miesiąc dostępu do dwóch kanałów. Jeśli podzieli się to na ilość spotkań, to nawet zakładając pełną opłatę 99 zł - wyjdzie zaledwie niecałe 2 zł za spotkanie, ale z drugiej strony 99 zł na miesiąc to kwota często wyższa niż cały miesięczny abonament, przynajmniej dla części klientów.

Co więcej na etapie decyzji co do ewentualnego zakupu trzeba było uwzględnić, że i tak część spotkań pojawia się na antenach kanałów otwartych (nie wspominając o zagranicznych).

Cały czas jednak można było uznać za argument, że jednak zakup pozwoli na dostęp do wszystkich spotkań, w jakości HD i z polskim komentarzem. To okraszone rozbudowanym studio z ekspertami oraz brakiem reklam.

Kanały ruszyły, pierwsze problemy dźwiękowe...

Już podczas transmisji meczu otwarcia 10 czerwca pomiędzy Francją, a Rumunią widzowie oglądający spotkanie narzekali w sieci na poważne problemy z jakością dźwięku komentarza. Problemy utrzymywały się niemal do końca pierwszej połowy, usterkę usunięto, ale okazało się to być nie końcem przygód dźwiękowych.

Widzowie oglądający spotkania 11 i 12 czerwca na antenie Polsatu Sport 2 HD zwracali uwagę na inny dotkliwy problem z dźwiękiem - brak jego synchronizacji z obrazem, najpierw fonia była opóźniona w stosunku do obrazu, a później poprawiono to tak, że nastąpił odwrotny problem i dźwięk wyprzedzał obraz, co powodowało sytuację, w której komentatorzy informowali szybciej o tym co się dzieje niż było to widoczne na ekranie.

Różnica jest subtelna, ale przy tak dynamicznym sporcie jak piłka nożna, jest to bardzo dotkliwy i irytujący problem. Mimo licznych komentarzy na profilach Facebook nadawcy i Cyfrowego Polsatu - 12 czerwca nie zmieniło się nic. Dźwiękowcy Polsatu jakby sobie z tym nie radzą, choć TVP już takiego problemu nie ma...

Czytelnicy w korespondencji do redakcji zwracali uwagę na brak dodatkowej ścieżki dźwiękowej bez komentarza w wersji przestrzennej 5.1, albo przynajmniej stereo, ale samo audio ze stadionu - można byłoby spodziewać się tego po kanałach płatnych, ale jednak takiego dodatku niestety nie zapewniono.

... i z obrazem też kłopoty

Jeszcze zanim kanały ruszyły - redakcja miała pewne obawy co do zapewnienia wystarczającej ilości miejsca na dość obłożonych transponderach Cyfrowego Polsatu. Niestety napływają do nas zgłoszenia osób posiadających własne, niededykowane odbiorniki satelitarne wraz z modułami CAM, dotyczące Polsatu Sport 2 HD, które sugerują, że nasze obawy mogły być słuszne...

Przekaz kanału jest realizowany z tp. 79 (12,284 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Sęk w tym, że zwykle jest tam już 10 kanałów HD i 1 SD. Polsat Sport 2 HD włączono w miejscu, gdzie uruchamiano transmisje PPV z gal KSW - były one jednak okazjonalne. Teraz mamy stały kanał, kolejny w HD, a że spotkania piłkarskie są wymagające pod względem przepływności obrazu, to po pierwsze - dość mocno ściśnięto inne kanały tu nadawane (np. Eurosport 2 HD mimo jego sportowego charakteru przeważnie nie przekracza teraz średnio 4 Mbit/s przepływności wideo), a po drugie - uruchomiono bardzo mocne mechanizmy multipleksowania statystycznego dynamicznie zmieniające przepływność kanałów, w szerokim zakresie.

I jak donoszą czytelnicy - są odbiorniki HD, które nie radzą sobie z tym, generując drobne przycięcia przy dużych zmianach przepływności na kanale Polsat Sport 2 HD. Inżynierowie Polsatu muszą to skorygować.

Choć ostatecznie przepływność wideo dla Polsatu Sport 2 HD i Polsatu Sport 3 HD jest zapewniona na poziomie może nie rewelacyjnym (bo nadal poniżej kanałów zagranicznych jak Das Erste HD i ZDF HD, które także emitują spotkania Euro 2016), ale lepszym niż większości kanałów HD, to jest to okupione sporym ściskiem na transponderach i lepiej nie będzie. Pytanie, czy chociaż problem przycięć jest znany i analizowany, aby zlokalizować i usunąć przyczynę?

Jakość merytoryczna jest różnie oceniana

Poza warstwą techniczną w sieci nie trudno znaleźć głosy krytykujące kwestie merytoryczne (np.: tu, tu, tu i tu). Szczególnie tyczy się to doboru gości w studio (mało młodych i dynamicznych ekspertów) oraz długości samego studia, co wg niektórych komentujących sprawia, że zamiast konkretnej dyskusji i analizy przedmeczowej pojawiają się rozmowy o wszystkim, często w ogóle bez związku z meczem.

Tu jednak głosy są podzielone, bo są też osoby, które cenią sobie długie wejścia studio, gdyż pozwalają na dogłębną analizę i przedyskutowanie sytuacji, a i dobór ekspertów ma swoich zwolenników z uwagi na ich doświadczenie.

Serwery Ipla nie wytrzymują obciążenia

Osoby, które zdecydowały się wykupić dostęp do transmisji online w ramach usługi Ipla (jest to jeden ze sposobów na uzyskanie dostępu do transmisji Euro 2016 na kanałach Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD) też nie mają powodów do radości, bo choć operator powinien spodziewać się dużego obciążenia i być na to gotowym, to transmisja meczu Anglia - Rosja 11 czerwca pokazała, że jednak gotowy nie jest.

Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia się korzystało, to w zasadzie trudno było oglądać spotkanie, zwłaszcza podczas pierwszej połowy, gdy przycięcia i buforowanie blokowały oglądanie co chwilę (co 1-2 minuty), szczególnie na rozdzielczości 720p, choć dotyczyło to w różnym stopniu przekazów w każdej z jakości, nawet najsłabszej. Zarówno na aplikacjach Smart TV jak i na urządzeniach mobilnych oraz w komputerach. W sieci zawrzało, czasami nawet dość drastycznie (jak na profilu Facebook Ipli, jak i na serwisie wykop.pl).Kilka wybranych cytatów z profilu Facebook Ipli:

Czuję się oszukany. Reklamując pakiet Euro 2016 na IPla informowaliście, że mecze będzie można obejrzeć w jakości HD. To co dostałem nijak ma się do Waszych obietnic. Jakość jest TRAGICZNA i na pewno nie jest to wina mojego łącza (250mbit/s). Wczoraj meczu Anglia - Rosja nie mogłem zobaczyć w ogóle. Zapłaciłem 100 złotych i dostałem niepełny/wadliwy produkt. Jak się do tego ustosunkujecie? Bo ja czuję się tak jakby ktoś (Wy) mnie okradł...

Poszukuje Prawnika Ktory zlozy zawiadomienie do prokuratury o mozliwosci popelnienia przestepstwa - MASOWE OSZUSTWO

Na którym kanale można oglądać mecz Niemcy-Ukraina? Bo na Polsat Sport 2 jest jakiś pokaz slajdów

Ipla sukcesywnie odpowiada na rosnącą ilość skarg w komentarzach, prosząc o informacje dotyczące posiadanego sprzętu Smart TV i informacji o prędkości łącza. Klienci czekają na dalszy rozwój sytuacji.

A jeśli mowa o Smart TV

... to i tam są niespodzianki, związane z dostępnością. Trzeba uważać przy zakupie dostępu, bo choć aplikacja Ipla jest na różnych modelach Smart TV, to już nie na wszystkich zadziałają kanały Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD. Jak wynika z wyjaśnień jest to związane z ograniczeniami licencyjnymi i wymogiem obecności zabezpieczeń DRM, które nie każdy model TV wspiera.

Ale jak pokazuje np. ten tekst w sieci - nie zawsze informacja o tym jest wystarczająco jasna i dobrze zaprezentowana, co prowadzi do przypadku osób, które po zakupie mają problemy z dostępem.

Masz problem? Na infolinię się nie dobijesz...

Jak widać uzbierało się różnych problemów - dźwięk, u niektórych przycięcia obrazu, dostęp przez aplikację Ipla. Do tego są też osoby, które chcą wykupić dostęp na ostatnią chwilę lub też wykupiły go, ale z jakiegoś powodu nie otrzymały uprawnień (trzeba odnotować, że Cyfrowy Polsat nadał uprawnienia abonentom dość późno, zostawiając niewiele czasu na weryfikację, a sam proces ma trwać do 24 godzin, co jest długim czasem i często nawet w ciągu 24h kanały nie zostają uruchomione).

Można było podejrzewać, że start kanałów wywoła trochę większe zamieszanie niż ma to miejsce zwykle i być może w związku z tym trzeba nieco wzmocnić infolinię. Nie wiadomo czy w ogóle o tym nie pomyślano, czy też wzmocnienie jest zbyt małe, ale w niedzielę o poranku na połączenie z konsultantem trzeba było czekać 15 minut - jeśli o tak egzotycznej porze jest takie obciążenie, to co gdy ruszy prawdziwa lawina telefonów w ciągu dnia?

Zresztą dodzwonienie się w sobotę wieczorem było w ogóle niemożliwe, połączenie przerywano z informacją, że nie może być zrealizowane.

Brak stref kibica, bo licencje zbyt drogie

Jakby tego było mało, to jeśli ktoś liczył na możliwość oglądania transmisji w terenie, wybierając się do strefy kibica, które wiele miast organizowało od lat przy ważnych wydarzeniach sportowych, to okazało się to niemożliwe, bo... stref kibica większość miast nie zorganizowała wcale. Czemu?

Okazało się, że koszt licencji udzielanych na odtwarzanie publiczne przez Telewizję Polsat był niezwykle wysoki. Do tego nie było możliwe negocjowanie emisji pojedynczych spotkań - albo cały turniej, albo nic, więc np. władze Wielunia po usłyszeniu ceny na poziomie blisko 500 tys. zł (pół miliona zł), gdy chciano jedynie zrobić strefę kibica na mecz Polski z Irlandią Północną z okazji Dni Wielunia wypadających akurat w tym samym terminie (szczegóły) to z pomysłu zrezygnowano.

Nie tylko Wieluń się z tym zderzył, liczne miasta wycofały się z organizacji stref, w tym Kraków i Warszawa, Poznań, czy Wrocław. Władze miast zwracały uwagę na koszty wielokrotnie wyższe niż w poprzednich latach, np. w przypadku Krapkowic koszt licencji był... ok.100 razy większy niż przy Euro 2012.

Oczywistym jest, że Telewizja Polsat kupując prawa do transmisji Euro 2016 wydała na nie niemałe pieniądze, ale nie zawsze i nie na wszystkim trzeba zarabiać - zmarnowano okazję na świetną promocję Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu, a zarobku nie będzie i tak, bo jeśli wiele miast się wycofało, no to i nie ma wpływów z udzielonych licencji.

Niezadowolenie rośnie

To wszystko razem, cena za dostęp i występujące problemy generują coraz większe niezadowolenie wśród abonentów, zwłaszcza że za granicą niejednokrotnie spotkania Euro 2016 są transmitowane w ogóle bezpłatnie, jak np. w Niemczech i to w naprawdę świetnej jakości technicznej w HD z pozycji 19,2°E na kanałach Das Erste HD i ZDF HD, które można oglądać także w Polsce. W Turcji publiczny nadawca TRT oferuje swoim widzom przekaz w Ultra HD, także za darmo (i także można go oglądać w Polsce), a we Włoszech to samo można mieć w ramach jednorazowej opłaty za kartę Tivusat.

Nadawcy za granicą oferują transmisje bezpłatnie, a w Polsce za pełny dostęp do turnieju nie dość, że trzeba płacić, to dochodzą problemy techniczne, których być nie powinno. Oczywiście wiadomo, że wpadki się zdarzają, wszędzie i wszystkim, nie raz np. TVP zaliczała większe lub mniejsze potknięcia przy transmisjach sportowych. Ale to nie było w ramach kanałów dodatkowo płatnych, których koszt niejednokrotnie w przypadku wielu klientów przewyższa zwyczajną miesięczną kwotę opłacanego abonamentu.

Faktem jest, że wyjściowo winę ponowi za to także... TVP, które nie zabezpieczyło praw do emisji Euro 2016, te przejął nadawca komercyjny i nie dziwne, że próbuje na tym zarobić. Tylko czy czasem nie za bardzo? Przecież nie ma wątpliwości, że inwestycja w prawa Euro 2016 Telewizji Polsat i tak się zwróci...

Ale są też wyrazy uznania i pochwały

Choć krytyki nie brakuje, to pomiędzy głosami niezadowolenia wybijają się także pochwały dla nadawcy, podkreślające duże zaangażowanie w imprezę, którego z pewnością nie wykonałby żaden inny kanał TV, wliczając wysłanie dużej ekipy do Francji oraz dobry komentarz, a dzięki dłuższym wejściom ze studia możliwe jest przedyskutowanie naprawdę każdego szczegółu, który ma znaczenie przed i po meczu.

Pierwsze trzy dni Euro 2016 wskazują, że nad pewnymi kwestiami w temacie Polsatu Sport 2 HD i Polsatu Sport 3 HD operator musi pilnie popracować, inaczej ilość głosów krytycznych będzie wzrastać. Na koniec może się okazać, że Euro 2016 będzie dla Telewizji Polsat wielkim sukcesem finansowym i równie wielką porażką techniczną związaną z krytyką samej jakości transmisji ze strony klientów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jacek Grzeszczak


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...