reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Praga - jedno z najpiękniejszych miast w Europie

dodano: 2016-12-14 15:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

Praga flaga Praga – stolica i największe miasto Czech, jest położona nad rzeką Wełtawą, nieco na północ od środkowej części kraju. Należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Liczy 1,26 mln mieszkańców, czyli pod względem liczby ludności plasuje się pomiędzy Warszawą a Krakowem. Natomiast wielkością zdecydowanie jest zbliżona do stolicy Polski, mając 496 km2 powierzchni.

Praga Most Karola


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zamek na Hradczanach i Wyszehrad

Kilka dni to wystarczający czas, by pobieżnie zwiedzić największe atrakcje Pragi. Od czego zacząć? Na pewno obowiązkowym punktem wycieczki jest Zamek na Hradczanach. Uważany za główny symbol miasta, zamek został zbudowany na skalnym cyplu nad Wełtawą, na wzgórzu Opyš. Od XIX wieku był siedzibą książąt i królów, a później od 1918 roku siedzibą prezydenta. Dwa razy w historii był główną rezydencją Świętego Cesarza Rzymskiego. Wewnątrz kompleksu zamkowego mieści się Katedra Świętego Wita, tradycyjne miejsce koronacji królów czeskich i ich ostatniego spoczynku. To właśnie w katedrze znajdują się czeskie klejnoty koronacyjne, będące jednym z narodowych zabytków kultury.
 
Katedra Świętego Wita
Katedra Świętego Wita
Katedra Świętego Wita od środka

Zamek na Hradczanach to także liczne kościoły, kaplice, pałace, sale i wieże, a także wiele innych zabytkowych obiektów. Charakterystycznym miejscem jest Złota Uliczka z małymi domkami, które zostały wybudowane w XVI wieku. Swego czasu uliczka zyskała przychylność wielu czeskich pisarzy, artystów plastyków i poetów. W domku nr 22 u swojej siostry Ottli mieszkał przez kilka miesięcy Franz Kafka. Napisał wtedy większą część opowiadania „Lekarz wiejski”.
 
Rzeźba „Młodość” na zamku na Hradczanach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...