reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Praga - jedno z najpiękniejszych miast w Europie

dodano: 2016-12-14 15:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

Praga flaga Praga – stolica i największe miasto Czech, jest położona nad rzeką Wełtawą, nieco na północ od środkowej części kraju. Należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Liczy 1,26 mln mieszkańców, czyli pod względem liczby ludności plasuje się pomiędzy Warszawą a Krakowem. Natomiast wielkością zdecydowanie jest zbliżona do stolicy Polski, mając 496 km2 powierzchni.

Praga Most Karola


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wacławiak miejscem spotkań i uroczystości

Plac Wacława, potocznie nazywany Wacławiakiem, a pierwotnie Końskim Rynkiem, jest kulturalnym i biznesowym centrum Pragi. Jest to mający 750 m długości i 60 m szerokości bulwar na Nowym Mieście, który wiedzie od Muzeum Narodowego i konnego pomnika Świętego Wacława po tak zwany Mostek na granicy Starego Miasta. Plac Wacława był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Jest to tradycyjne miejsce pokazów, uroczystości i innych imprez masowych. Charakterystycznym obiektem znajdującym się przy bulwarze jest Pałac Lucerna. Został zbudowany przez dziadka byłego prezydenta Czech, Václava Havla. Według pierwotnych założeń, pałac miał być hokejowym stadionem, ale wymiarowo nie spełniałby swoich zadań, więc projekt został szybko przerobiony na plan dużej sali balowej. Jego budowa została ukończona w 1921 roku. Był bardzo wyjątkowy jak na tamte czasy, bo był to jeden z pierwszych w Pradze budynków żelbetonowych. Do dziś Pałac Lucerna jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i społecznym. Odbywa się tu wiele koncertów, imprez, spotkań, konferencji, pokazów mody, wydarzeń sportowych. Na terenie kompleksu, oprócz Wielkiej Sali, znajdują się również Marmurowa Sala, kino, bar i kawiarnia. W pasażu pałacu zawieszony jest prowokacyjny pomnik Davida Černégo, przedstawiający Świętego Wacława siedzącego na brzuchu jego martwego konia.
 
Wacławiak - kulturalne i biznesowe centrum Pragi
Rozświetlony Plac Wacława po zmroku

Wspomniane wcześniej Muzeum Narodowe, które zamyka górną część Placu Wacława na Nowym Mieście, przykuwa szczególną uwagę. Obecnie jest gruntownie remontowane. Prace zakończą się jeszcze przed 2018 rokiem, czyli przed 200. rocznicą jego wybudowania. W podobnym stopniu oko przyciąga pięknie oświetlone po zmroku Rudolfinum nad Wełtawą na Starym Mieście, zbudowane w stylu neorenesansowym; siedziba filharmonii.

Największy stadion piłkarski na świecie

W Pradze znajduje się również największy stadion piłkarski i drugi co do wielkości obiekt sportowy świata – Stadion Strahov. Jego trybuny w latach świetności stadionu mogły pomieścić do 250 tys. widzów. Od wielu lat obiekt jest praktycznie nieużywany, poza wykorzystaniem go na cele treningowe przez klub piłkarski Sparta Praga. Czasami odbywają się tam też koncerty.

Žižkov z jednym z największych na świecie pomników konnych

Žižkov to dzielnica Pragi znajdująca się na wschód od centrum. Nazywana jest praskim Montmartre (historyczna dzielnica Paryża). To artystyczna dzielnica pełna klubów, kawiarni i barów. Žižkov obejmuje wzgórze Vítkov, na którym 14 lipca 1420 roku stoczona została jedna z najważniejszych bitew wojen husyckich – tak zwana Bitwa o Witkową Górę (Bitwa na Vítkovie) – przez oblegające Pragę wojsko króla niemieckiego Zygmunta Luksemburskiego z armią husycką dowodzoną przez Jana Žižkę. Bitwę o Witkową Górę upamiętniono w 1950 roku odsłonięciem pomnika Jana Žižki. Pomnik ma 9 m wysokości, 9,6 m długości i masę 16,5 t. Składa się z 120 odlanych z brązu elementów połączonych prawie 5000 śrub. Jest to jeden z największych pomników konnych na świecie. Wzgórze Vítkov zostało nazwane na cześć mieszczanina Vítkova z Góry, który miał tam swoją winnicę.
 
Pomnik Jana Žižki na wzgórzu Vítkov
Widok ze wzgórza Vítkov

Pod wzgórzem Vítkov znajdują się trzy tunele. Do dyspozycji pieszych i rowerzystów są dwa z nich – oba łączą Žižkov z Karlínem. Jeden z nich tzw. žižkovski tunel lub karlínski tunel powstał w 1953 roku. Został zaprojektowany jako schron. Jego długość wynosi 303 m. Drugi, tak zwany stary vítkovovski tunel, został wybudowany w latach 1870–1872 jako tunel kolejowy. W 2010 roku został przekształcony w ścieżkę rowerową.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...