reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Praga - jedno z najpiękniejszych miast w Europie

dodano: 2016-12-14 15:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

Praga flaga Praga – stolica i największe miasto Czech, jest położona nad rzeką Wełtawą, nieco na północ od środkowej części kraju. Należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Liczy 1,26 mln mieszkańców, czyli pod względem liczby ludności plasuje się pomiędzy Warszawą a Krakowem. Natomiast wielkością zdecydowanie jest zbliżona do stolicy Polski, mając 496 km2 powierzchni.

Praga Most Karola


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolejnymi charakterystycznymi dla Pragi zabytkami są: Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem oraz ratusz staromiejski, znajdujące się na Starym Mieście. Nie sposób nie wspomnieć też o Wyszehradzie, który jest zabytkowym fortem na wzgórzu na prawym brzegu Wełtawy. Według legendy, założył go książę Krok. Historia twierdzy sięga X wieku. Jest jednym z najpiękniejszych naturalnych punktów widokowych w Pradze. Na wzgórzu znajdują się m.in. Bazylika św. Piotra i Pawła, Rotunda św. Marcina i cmentarz.
 
Bazylika św. Piotra i Pawła na Wyszehradzie
Stare Miasto
Kiermasz świąteczny na rynku - w tle Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
Ratusz staromiejski na rynku

Most Karola – najstarszy most na Wełtawie

Kolejnym najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Most Karola – najstarszy stojący most na Wełtawie w Pradze i drugi najstarszy most w Czechach. Jego budowa rozpoczęła się w 1357 roku pod auspicjami króla Karol IV Luksemburskiego i została ukończona w 1402 roku. Dzięki niemu Praga stała się ważnym przystankiem na europejskich szlakach handlowych. Od końca XVII wieku stopniowo na moście zaczęto umieszczać posągi, których liczba wynosi dziś 30. Początkowo most był nazywany kamiennym albo praskim. Nazwa Most Karola stała się powszechna dopiero w 1870 roku. Po moście wiodła historyczna droga królewska.
 
Most Karola


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...