reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Praga - jedno z najpiękniejszych miast w Europie

dodano: 2016-12-14 15:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

Praga flaga Praga – stolica i największe miasto Czech, jest położona nad rzeką Wełtawą, nieco na północ od środkowej części kraju. Należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Liczy 1,26 mln mieszkańców, czyli pod względem liczby ludności plasuje się pomiędzy Warszawą a Krakowem. Natomiast wielkością zdecydowanie jest zbliżona do stolicy Polski, mając 496 km2 powierzchni.

Praga Most Karola


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telewizja w Pradze

Nadawcą publicznym w Czechach jest Česká televize. Powstała 1 stycznia 1992 roku, zastępując nadawcę Československá televize. Historia naziemnej telewizji w Czechach sięga lat 50. ubiegłego wieku. Pierwszy kanał ČST rozpoczął nadawanie w Święto Pracy, 1 maja 1953 roku z praskiego studia. Regularną emisję zainicjowano 25 lutego 1954 roku, w rocznicę tak zwanego praskiego zamachu stanu 1948. W 1970 roku ČST został przemianowany na ČST1, a od 1975 roku nadaje w kolorze. W 1990 roku zmieniono jego nazwę na F1, a po rozpadzie Czechosłowacji podzielono go na dwie nowe stacje – ČT2 dla Czech i STV2 dla Słowacji. Drugi kanał ČST2 rozpoczął emisję 9 maja 1970 roku. Od początku był nadawany w kolorze – testowo, a od 1973 roku – oficjalnie. W 1990 roku został podzielony na ČTV dla Czech i S1 dla Słowacji. Później ČTV został przemianowany na ČT1, a S1 na STV1. Trzeci program czeskiej telewizji publicznej został uruchomiony 14 maja 1990 roku pod nazwą OK3 (podobny program TA3 został uruchomiony na Słowacji 6 czerwca 1991 roku). W 1993 został zastąpiony przez ČT3, a słowacki TA3 nie doczekał się swojego następcy. ČT3 nie podziałał długo, bo już 3 lutego 1994 roku zakończył emisję. 2 maja 2005 roku uruchomiony został działający do dnia dzisiejszego kanał informacyjny ČT24. Natomiast sportowy ČT sport wystartował 10 lutego 2006 roku, pod nazwą ČT4 sport, w 2008 roku zmienił nazwę na ČT4, by w 2012 roku powrócić jako ČT sport. Dziecięcy ČT: D powstał 31 sierpnia 2013 roku i dzieli czas antenowy z uruchomionym tego samego dnia ČT art. Podsumowując, Česká televize oferuje łącznie 6 kanałów, w tym dwie stacje dzielące ze sobą czas antenowy – ČT: D nadaje w godz. 6-20, a ČT art w godz. 20-2.

W Pradze można odbierać cztery główne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, kilka regionalnych multipleksów, a także multipleks testowy DVB-T2 w kompresji HEVC.

Oprócz telewizji publicznej w Czechach działają tacy nadawcy komercyjni, jak np. FTV Prima, CET 21, Barrandov Televizní Studio czy Mafra.

Na czeskim rynku funkcjonują trzy platformy satelitarne – Skylink (operatorem jest M7 Group), freeSAT (UPC DTH) i Nová DIGI TV (DIGI Czech Republic). Platforma Skylink jest dostępna z satelity Astra 3B (23,5°E), natomiast freeSAT i Nová DIGI TV działają na satelitach Thor (0,8°W). W ścisłym centrum Pragi raczej trudno dojrzeć na elewacjach anteny satelitarne. Przyczyną ich braku jest zapewne zakaz montowania anten na zabytkowych obiektach. Za to jest ich całkiem sporo w innych częściach Pragi. Na dachach górują różnego rodzaju systemy antenowe – nie tylko do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej czy telewizji satelitarnej.
 
Antena satelitarna UPC DTH

W hotelu, w którym miałam przyjemność się zatrzymać, niestety nie było dostępnego żadnego kanału z Polski, za to były kanały angielskie, niemieckie, francuskie, włoskie, rosyjskie i oczywiście czeskie. Może Czesi wychodzą po prostu z założenia, że języki czeski i polski są do siebie tak zbliżone, że nie ma potrzeby oferowania w hotelu żadnej stacji po polsku. Chociaż analogicznie sytuacja wygląda w innych sąsiadujących z Polską krajach – w niemieckich hotelach również na ogół brak kanałów po polsku.


Wzgórze Petřín i wieża widokowa na wzór wieży Eiffla

Innym poza wieżą Žižkov punktem widokowym w Pradze jest wieża znajdująca się na wzgórzu Petřín – tak zwana Petřínská rozhledna. Jej historia jest dość ciekawa. W 1889 roku klub czeskich turystów udał się na światową wystawę w Paryżu, gdzie ogromne wrażanie na jego członkach zrobiła wieża Eiffla. Postanowili stworzyć podobny symbol miasta dla Pragi. Na lokalizację pięć razy mniejszej imitacji wieży Eiffla wybrano wzgórze Petřín, na wysokości 318 m. Wieża została otwarta w 1891 roku, czyli już po dwóch latach od odsłonięcia wieży Eiffla. Ma wysokość 65,5 m i masę 175 t. Górna platforma widokowa znajduje się na wysokości 55 m.
 
Wieża na wzgórzu Petřín

Ciekawostką jest to, że podczas wizyty w okupowanej Pradze w 1939 roku Adolf Hitler wyraził życzenie, aby wieża Petřín została zburzona, bo psuła jego zdaniem widok z Zamku na Hradczanach. Życzenie to jednak nigdy nie zostało spełnione.

Od 1953 do 1992 roku z wieży prowadzone były transmisje telewizyjne. W 1979 roku wieża widokowa została zamknięta dla odwiedzających ze względu na zły stan techniczny. Ponownie otwarto ją dopiero w 1991 roku. Kolejny raz wieżę zamknięto w latach 1999 – 2002 w celach rekonstrukcyjnych. Na północnym wschodzie widać z wieży Karkonosze.

Na szczyt wzgórza Petřín z dzielnicy Malá Strana prowadzi kolejka linowa. Jedną z atrakcji dla dzieci jest labirynt luster. Na wzgórzu znajdują się liczne pomniki, Katedra św. Wawrzyńca, zabytkowa droga krzyżowa, Hladová zeď (średniowieczny mur obronny), obserwatorium astronomiczne Štefánika, zegar słoneczny, restauracja i inne. Z kolei o podnóża znajduje się m.in. Pomnik Ofiar Komunizmu.

Praski metronom w miejscu „kolejki na mięso”

Praski metronom autorstwa Vratislava Nováka został zainstalowany w 1991 roku w miejscu dawnego pomnika Stalina na wzgórzu Letná nad Mostem Svatopluka Čecha. Metronom, razem z wahadłem o wychyleniu 60 stopni, ma 25 m wysokości i masę 7 t. Wspomniany pomnik Stalina, nazywany humorystycznie „kolejką po mięso”, był największym grupowym pomnikiem w Europie. Został zbudowany w 50. latach XX wieku. Jego twórca, rzeźbiarz Otakar Švec, popełnił samobójstwo jeszcze przed jego odsłonięciem w 1955 roku. Ciekawy tekst, stojący na pograniczu felietonu, eseju i reportażu, portretujący Otakara Šveca, można znaleźć w książce „Gottland” Mariusza Szczygła, dziennikarza i wielkiego miłośnika Pragi. Pomnik wykonany z granitowych bloków miał 15,5 m wysokości, 12 m szerokości i 22 m długości. Ani Józef Stalin, ani ówczesny prezydent Czechosłowacji Klement Gottwald nie dożyli jego odsłonięcia. W listopadzie 1962 roku, czyli po zaledwie siedmiu latach, pomnik został rozebrany ze względu na krytykę w kierunku stalinowskich działań ze strony Nikity Chruszczowa. Pomnik wysadzano przez kilka tygodni, a cała akcja była ściśle strzeżona – nie można było robić zdjęć, ale odgłosy detonacji dało się usłyszeć w całej Pradze.
 
Praski metronom


Co zjeść i wypić?

Dla kuchni czeskiej typowe są zagęszczane zupy oraz wszelkiego rodzaju sosy z mięsem. Chyba najbardziej znaną zagranicą czeską poprawą są knedliki, przygotowywane z ciasta na bazie gotowanych ziemniaków lub mąki pszennej z dodatkiem drożdży. Z ciasta formuje się walec, który gotuje się w osolonej wodzie, po ostudzeniu kroi na plastry i odgrzewa na parze. Do innych typowo czeskich potraw należą: smażony ser, utopenec (kiełbasa w marynacie), bramboráki (placki ziemniaczane), svíčková (polędwica wołowa z sosem śmietankowym), tlačenka (coś w rodzaju salcesonu), bramboračka (kartoflanka), nakládaný hermelín (marynowany ser) czy twarożki ołomunieckie.

Przechodząc do napojów, znane i cenione na całym świecie jest czeskie piwo, które zresztą ma bardzo bogatą tradycję. Na przykład w Pradze działa browar Staropramen, założony w 1871 roku. Do innych znanych wytwórni piwa należą browar Prazdroj z Pilzna czy browar Krušovice. Nie sposób nie wspomnieć o czeskim likierze ziołowym Becherovka, Kofoli (rodzaju koli) czy absyncie. Ten ostatni, nazywany jest zieloną wróżką, ze względu na jego zielony kolor i właściwości psychoaktywne przez zawarty w nim tujon. Krąży plotka, że Vincent van Gogh obciął sobie ucho właśnie po wypiciu absyntu. Nie ma co się jednak czarować, bo maksymalny dopuszczalny w krajach Unii Europejskiej poziom tujonu w alkoholach wysokoprocentowych wynosi 10 mg/kg (35 mg/kg w przypadku bittersów), czyli znacznie mniej niż w pierwotnej recepturze z przełomu XIX i XX wieku. Głównymi składnikami absyntu są piołun, anyż i koper włoski. Austro-Węgry (później Czechosłowacja i Czechy) były jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie nie wprowadzono w 1915 roku zakazu sprzedaży absyntu, przez co Czechy po dziś dzień słyną z tego trunku.

Miłośnicy słodyczy powinni zaopatrzyć się w Czechach w czekoladę Studentską, Lentilky (draże), batoniki Margot czy Kofila, a także inne produkty pod znaną marką Orion. Lokalnym rarytasem jest też trdelník (trdlo) przygotowywany z pociętego na pasy ciasta drożdżowego, owijanego wokół metalowej rury o średnicy 8-10 cm, a następnie pieczonego na ogniu. Trdelník podaje się posypany cukrem wymieszanym z orzechami i z cynamonem. Kosztuje około 60 koron, czyli 10 zł, a jego kuszący zapach unosi się pomiędzy praskimi kamienicami.
 
Trdelník

Praga jest miastem, którego tajemnic nie da się zgłębić w kilka dni, ale za to można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia, czego każdemu życzę. Kto raz odwiedzi Pragę, ten już zawsze będzie chciał do niej wracać.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...