reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Czy mecze Ligi Mistrzów UEFA będzie można oglądać w 4K?

dodano: 2018-08-24 15:28 | aktualizacja: 2018-08-24 16:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

UHD 4K małe Jak wiadomo, aktualnym posiadaczem praw do pokazywania w Polsce relacji na żywo z meczów Ligi Mistrzów UEFA jest Telewizja Polsat. Co więcej w ramach porozumienia z ich właścicielem ma możliwość prowadzenia transmisji także w rozdzielczości 4K. Jednak nadawca nie zdecydował się na uruchomienie kanału w ultrawysokiej rozdzielczości, w przeciwieństwie do Telewizji Polskiej czy platformy nc+, które oferują odpowiednio TVP 4K i Canal+ 4K Ultra HD. Czy prawa 4K do Ligi Mistrzów pozostaną w tym sezonie niewykorzystane?

Ultra HD 4K UHD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nie da się ukryć, iż Cyfrowy Polsat dość ostrożnie podchodzi do technologii UHD, mimo że jest największą platformą satelitarną i jednym z największych nadawców komercyjnych w kraju. Bardziej odważnie na tę kwestię spogląda konkurencyjna nc+, która nadaje regularny Canal+ 4K Ultra HD już od połowy maja, a wcześniej, od listopada ub.r. oferowała okazjonalny Canal+ Now 4K. Swoje stacje UHD mają również Telewizja Polska i Eleven Sports. TVP 4K wystartował w czerwcu, wraz z otwarciem mundialu, i jest dostępny m.in. w nc+ i Orange TV. Natomiast Eleven Sports 1 w 4K ruszył w listopadzie ub.r., tak samo jak kanał UHD od nc+. Tę stację (i TVP 4K) mogą oglądać abonenci oferty światłowodowej Orange TV z dekoderem Samsung ICU 100.

Podczas gdy inni nadawcy w Polsce rozpoczęli już przygodę z 4K, Cyfrowy Polsat stawia na - jak to sam określa - Super HD. Jest to technologia wykorzystująca rozdzielczość HD 1080i, ale przy zachowaniu dużej przepływności wideo. Jakość kanałów Polsat Sport Premium, nadawanych w Super HD, sięga 18 Mbit/s, przebijając pod tym względem inne kanały HD oferowane na polskim rynku. Oczywiście przekłada się to na lepsze doświadczenia wizualne.

Czy to, że Cyfrowy Polsat postawił na Super HD w transmisjach Ligi Mistrzów UEFA oznacza, że całkiem zrezygnował z 4K?
W kwietniu Maciej Stec, członek zarządu Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu, zapowiedział, że część meczów będzie nadawane testowo w 4K. Jak z nieoficjalnych źródeł dowiedziała się redakcja satkurier.pl, nadawca rzeczywiście planuje testy 4K, ale nie w formie przekazu satelitarnego, a w ramach Ipli, czyli jako strumień online. Dlaczego nie przez satelitę? Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista - operator na chwilę obecną nie ma w ofercie dekoderów, które byłyby w stanie obsłużyć UHD w kompresji HEVC. Pewnym wyjściem mogłyby być moduły dostępu warunkowego, ale posiada je tylko niewielka część abonentów.

Szansą na obejrzenie chociaż części meczów Ligi Mistrzów UEFA w 4K mogłaby być niedawno uzyskana przez Telewizję Polską sublicencja. Jednak jak poinformował dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski, kanał TVP 4K nie będzie wykorzystywany w tym celu, ponieważ nadawca nie posiada praw do pokazywania meczów w 4K. Oznacza to, że umowa z Telewizją Polsat nie obejmuje transmisji UHD.

Co prawda Ipla ma już doświadczenie w oferowaniu treści 4K, ale nie treści na żywo, gdzie wymagana jest duża przepływność i mocne serwery/łącza, które byłyby w stanie obsłużyć tysiące widzów oglądających transmisję w jednym czasie. To może być poważne wyzwanie techniczne. Czy Cyfrowy Polsat zda egzamin na piątkę z plusem? Przekonamy się być może już wkrótce.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...