reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Coraz bliżej TVP Info HD

dodano: 2016-02-16 10:19 | aktualizacja: 2016-02-16 21:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: wirtualnemedia.pl/satkurier.pl

TVP Info Logo dla News Na poniedziałkowej (15 lutego) konferencji prasowej prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski, powiedział, że planuje nadawanie kanału TVP Info w wysokiej rozdzielczości w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Byłby to debiut TVP Info HD na polskim rynku, ponieważ ani w sieciach kablowych, ani na satelicie kanał TVP Info nie jest obecnie dostępny w HD. Jak powinna wyglądać oferta MUX 3 i MUX 8?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kanał TVP Info w HD powinien zostać w MUX 3

TVP Info w naziemnej telewizji cyfrowej można odbierać w ramach MUX 3. Prawdopodobnie TVP Info w wersji HD pozostanie w tym multipleksie. Jednak aby to było możliwe, konieczne będzie wycofanie jednego z kanałów SD nadawcy publicznego z MUX 3. Opcje są dwie - albo przeniesienie tego kanału do MUX 8, albo całkowite wyłączenie go z oferty DVB-T. Obecnie w trzecim multipleksie poza TVP Info nadawane są kanały TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka i TVP Polonia. Wydaje się, że najlepszym krokiem byłoby wycofanie z oferty naziemnej telewizji cyfrowej kanału TVP Polonia, który jest przecież przeznaczony dla Polaków mieszkających zagranicą. Dzięki temu TVP zaoszczędziłaby miejsce w MUX 8, nie musząc przenosić TVP Polonia do tego multipleksu.

Widzowie oczekują TVP Sport w MUX 8

Telewizja publiczna ma w MUX 8 zapewnione 3 sloty, które możne wykorzystać dla 3 kanałów SD lub 1 kanału HD i 1 kanału SD. Na razie nie wiadomo, który z kanałów miałby zostać przeniesiony z MUX 3 na MUX 8, ani kiedy dokładnie ósmy multipleks wystartuje. Pożądanym przez część widzów krokiem byłoby uruchomienie w MUX 8 kanału TVP Sport. Dla osób oczekujących lepszej jakości, w platformach satelitarnych i sieciach kablowych nadal dostępny byłby TVP Sport HD. Przypomnijmy, że 18 stycznia br. EmTel rozpoczął testy sygnału MUX 8 w aglomeracji warszawskiej.

TVP Info HD jeszcze w 2016 roku

Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez redakcję satkurier.pl w grudniu 2014 roku, uruchomienie TVP Info HD planowano pierwotnie na koniec 2016 roku. Wygląda na to, że zapowiedzi te się sprawdzą, ponieważ MUX 8 wystartuje najwcześniej prawdopodobnie w połowie 2016 roku. A podniesienie do jakości HD kanału TVP Info możliwe będzie dopiero po uruchomieniu MUX 8. O planach przejścia na HD przez kanał TVP Info informował też przed rokiem ówczesny prezes TVP, Juliusz Braun.

Warto dodać, że decyzją nowych władz TVP kanał TVP Info został odkodowany na satelicie 22 stycznia br., po dwóch tygodniach emisji szyfrowanej.

Zachęcam do przeczytania artykułu pt. „Wiatr odnowy w mediach publicznych” w najnowszym wydaniu SAT Kuriera 1-2/2016.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...