reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wietnam gwarancją niezapomnianych wrażeń

dodano: 2016-11-20 14:28 | aktualizacja: 2017-04-19 17:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3/2013

Wietnam_dom_na_palach Wietnam Południowy to tylko jedna z części Wietnamu (ta amerykańska z Sajgonem), która Polakom kojarzy się z Rambo, Chuckiem Norrisem i biedą komunizmu. Fakt, że komuna została z żółtymi gwiazdami na czerwonym tle, flagami z sierpem i młotem, ale „tygrys Indochin pachnie kapitalizmem na wskroś”. Taka komuna da się lubić - jest taniej niż w Tajlandii, smacznie, choć o tajskiej zupce należy zapomnieć. Pieniądze kapitalistów z Rosji i innych krajów dają Wietnamowi coraz większy komfort i luksus.

Wietnam_statki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wietnam stał się modny, a dla Rosjan, Chińczyków, Australijczyków czy Koreańczyków to taki polski Egipt. Ale Wietnam pracuje i buduje luksusowe ośrodki turystyczne na potęgę. Nie ma tam bezrobocia - jest pokora, sumienność i pracowitość, a także tolerancja religijna, chyba większa niż u nas, pod warunkiem, że jakakolwiek religia nie zagraża komunistycznym władzom. Wojsko i policja wiele znaczą.

Od północy Wietnam graniczy z Chinami, od zachodu zaś z Laosem i Kambodżą. Warto więc wycieczkę w te rejony Azji zaplanować tak, by zobaczyć też któryś z sąsiednich krajów - Laos, Kambodżę, Chiny, Tajlandię, Birmę czy Malezję. Do Wietnamu można dostać się samolotem. Droga lądowa jest możliwa, ale zajmie to dużo czasu.
 

Z lotniska Okęcie w Warszawie istnieje połączenie bezpośrednie LOT-em z międzynarodowym portem lotniczym w stolicy Hanoi (HAN). Do Ho Chi Minh (Sajgon - SGN) można polecieć z przesiadkami w Paryżu, Amsterdamie, Moskwie, Monachium albo Frankfurcie nad Menem. Można też dolecieć do Wietnamu przez Kuala Lumpur, Dubaj, Singapur albo Bangkok. Z Hanoi lub Sajgonu (Ho Chi Minh) można pojechać (430 km) do popularnego Nha Trang lub polecieć do Cam Ranh (40 km na południe od Nha Trang), by odpocząć na plaży i mieć bazę do zwiedzenia tej części Wietnamu.

Wietnam to ostatnio, oprócz Birmy, bardzo modny pod względem turystycznym i biznesowym kraj położony w południowo-wschodniej Azji nad Morzem Południowochińskim. Warto zwrócić uwagę, że odległość między północnym a południowym krańcem Wietnamu wynosi aż 1650 km. Jazda pociągiem z Hanoi na północy do Ho Chi Minh trwa aż 30 godzin (lepiej polecieć samolotem). Co ciekawe, najmniejsza odległość od morza do granicy z Laosem to zaledwie 50 km. Liczba ludności to 86 mln, a powierzchnia kraju jest tylko nieco większa od Polski - 332 tys. km kw., więc zaludnienie jest 2 razy większe niż w Polsce.

WIZY, WALUTY I POBYT

Wizy wydaje ambasada Wietnamu w Warszawie. W przypadku posiadania promesy, którą oferują biura turystyczne i pośrednicy, możliwe jest otrzymanie wizy na granicy państwa za 45 dolarów (tylko jeśli przekraczamy ją drogą lotniczą). Przy składaniu wniosku wizowego nie warto przyznawać się, że jest się, np. dziennikarzem, albo prosić o wizę wielokrotną (by pojechać do Kambodży czy Laosu), bo można nie otrzymać wizy!

Pozwolenie na pobyt może zostać cofnięte lub okres ważności wizy może być skrócony, jeśli cel pobytu jest inny niż zadeklarowany. Wietnam nie daje możliwości wyrabiania wizy na lotnisku.
 

Oficjalną walutą Wietnamu jest dong (VND). Jest to jedna ze słabszych walut, wymienialnych tylko w Wietnamie w licznych kantorach i hotelach. Warto na bieżąco kontrolować oficjalny kurs tej waluty. 1 USD to ponad 22.000 dongów, a 1 euro to ponad 24.000 dongów. Po wymianie 100 euro można zostać milionerem. Piwo kosztuje 12-20.000 dongów, czyli mniej niż 1 dolar. Dobry posiłek kosztuje 60-100.000 dongów, czyli maks. 5 dol. (15 zł).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...