reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MUX 1: TVP wpuści tylko TV Trwam, a Stopklatkę TV nie

dodano: 2014-01-22 17:56 | aktualizacja: 2014-01-22 19:09
autor: Łukasz Knapik | źródło: Dziennik Gazeta Prawna

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Trwa zamieszanie wokół naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w Polsce. Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, po wielu rozmowach (więcej tutaj) porozumiała się w grudniu ubiegłego roku z TVP (więcej tutaj i tutaj). i dzięki temu katolicka stacja może pojawić się w pierwszym multipleksie (MUX 1) już 15 lutego 2014 roku. Jak się okazało, wcześniejszego terminu domaga się również nadawca filmowego kanału Stopklatka TV, ale w tym wypadku brak jest na to zgody Telewizji Polskiej - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Fundacja Lux Veritatis zgłosiła potrzeby już dawno. Stopklatka TV uczyniła to dopiero w połowie stycznia tego roku. Ponadto przedstawiciele tego kanału nie stawili się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej na spotkaniu, na którym dyskutowaliśmy o wcześniejszym uwolnieniu miejsc na MUX 1 - powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Juliusz Braun, prezes TVP.

Prezes Braun deklaruje, że jeśli Stopklatka TV zwróci się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z wnioskiem o zgodę na wcześniejsze nadawanie, TVP jest skłonna na to przystać, ale nie w każdym terminie. Najwcześniej byłoby to możliwe w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia br. Stopklatka TV walczy jednak o możliwość wcześniejszego nadawania.

- Walczymy, by TVP wpuściła nas na MUX 1 15 lutego. Każdy miesiąc opóźnienia to dla nas 2 mln zł straty - powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Bogdan Kisielewski, członek zarządu spółki Kino Polska TV, która wspólnie z Agorą uruchamia kanał filmowy Stopklatka TV.

Nadawca będzie rozmawiał w tej sprawie z UKE.

Czy UKE przychyli się do wniosku Stopklatki TV i w decyzji rezerwacyjnej nakaże TVP zwolnienie dwóch miejsc w MUX 1? „Dziennik Gazeta Prawna” wylicza, że to mało prawdopodobne. Po pierwsze - bo taką decyzję mogłaby zaskarżyć TVP (czego nie wyklucza prezes Braun), a wtedy procedura odwoławcza trwałaby wiele miesięcy, a nawet lat. Po drugie, w obronie TV Trwam do UKE wysłało skargi obywatelskie prawie 100 tys. osób. Stopklatka TV nie ma takiego poparcia. Po trzecie, nie jest jeszcze gotowy program edukacyjny Fokus TV, który ma zająć ostatnie wolne miejsce. Po przeniesieniu na MUX 3 kanałów TVP zostałby jeden wolny kanał (w MUX 1 będzie też kanał Telewizji Polskiej - TVP ABC), za który ktoś by musiał zapłacić nadającemu sygnał Emitelowi i UKE. Po czwarte - zarówno Fokus TV jak i Stopklatka TV będą konkurencją na rynku reklamowym dla już nadających w NTC stacji, więc w interesie TVP nie jest ich szybkie pojawienie się na tym rynku. Joanna Nowakowska z agencji reklamy obsługującej programy tematyczne powiedziała, że TV Trwam, niezależnie od wyników oglądalności, raczej nie zmieni układu sił na rynku reklamowym, bo od lat stroni on od tak mocno sprofilowanych światopoglądowo mediów.

Przypomnijmy, iż zgodnie z decyzją rezerwacyjną TVP może nadawać swoje kanały w MUX 1 do 27 kwietnia br. Z tym nie zgadzają się komercyjni nadawcy (m.in. Fundacja Lux Veritatis), którzy twierdzą, że decyzja rezerwacyjna jest niezgodna z przepisami ustawy o cyfryzacji i w związku z tym Telewizja Polska już dawno powinna opuścić MUX 1 i przenieść się w całości na MUX 3. Publiczny nadawca nie zgadza się z tymi zarzutami i od kilku miesięcy jesteśmy świadkami sporu nadawców i urzędów o MUX 1 (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...