reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

6 ostatnich wersji TVP3 już nadaje w HD

dodano: 2023-12-18 22:43
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

TVP3 TVP 3 Trójka Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w nocy z poniedziałku na wtorek, z 18 na 19 grudnia br. oficjalne nadawanie rozpoczęły kanały TVP3 Białystok HD, TVP3 Kielce HD, TVP3 Kraków HD, TVP3 Lublin HD, TVP3 Olsztyn HD i TVP3 Rzeszów HD, wersje w wysokiej rozdzielczości obecnych już na rynku stacji w standardowej rozdzielczości. Wersje SD i HD mają identyczne ramówki. Na rynku funkcjonują już TVP3 Bydgoszcz HD, TVP3 Gdańsk HD, TVP3 Gorzów Wielkopolski HD, TVP3 Katowice HD, TVP3 Łódź HD, TVP3 Opole HD, TVP3 Poznań HD, TVP3 Szczecin HD, TVP3 Warszawa HD i TVP3 Wrocław HD.

TVP3 TVP 3 Trójka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W nocy z poniedziałku na wtorek, z 18 na 19 grudnia br. w województwach lubelskim (TVP3 Lublin), małopolskim (TVP3 Kraków), mazowieckim (TVP3 Warszawa), podkarpackim (TVP3 Rzeszów), podlaskim (TVP3 Białystok), świętokrzyskim (TVP3 Kielce) i warmińsko-mazurskim (TVP3 Olsztyn) nastąpiła zmiana standardu multipleksu trzeciego (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) z DVB-T na DVB-T2/HEVC.

Wraz z tą modyfikacją kanały TVP3 dostępne w ramach tego multipleksu (odpowiednio dla każdego z regionów) rozpoczęły nadawanie w wysokiej rozdzielczości. Dotychczas stacje te były dostępne dla użytkowników tylko w standardowej rozdzielczości, więc jest to ich rynkowy debiut. Nadawanie rozpoczęły TVP3 Białystok HD, TVP3 Kielce HD, TVP3 Kraków HD, TVP3 Lublin HD, TVP3 Olsztyn HD i TVP3 Rzeszów HD (więcej tutaj).

Dotychczas na rynku tylko jedna wersja TVP3 była dostępna w wysokiej rozdzielczości - warszawska (TVP3 Warszawa HD). W nocy z czwartku na piątek, z 14 na 15 grudnia br. w województwach dolnośląskim (TVP3 Wrocław), kujawsko-pomorskim (TVP3 Bydgoszcz), lubuskim (TVP3 Gorzów Wielkopolski), łódzkim (TVP3 Łódź), opolskim (TVP3 Opole), pomorskim (TVP3 Gdańsk), śląskim (TVP3 Katowice), wielkopolskim (TVP3 Poznań) i zachodniopomorskim (TVP3 Szczecin) nastąpiła zmiana standardu multipleksu trzeciego (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) z DVB-T na DVB-T2/HEVC.

Wraz z tą modyfikacją kanały TVP3 dostępne w ramach tego multipleksu (odpowiednio dla każdego z regionów) rozpoczęły nadawanie w wysokiej rozdzielczości. Dotychczas stacje te były dostępne dla użytkowników tylko w standardowej rozdzielczości, więc był to ich rynkowy debiut. Nadawanie rozpoczęły wtedy TVP3 Bydgoszcz HD, TVP3 Gdańsk HD, TVP3 Gorzów Wielkopolski HD, TVP3 Katowice HD, TVP3 Łódź HD, TVP3 Opole HD, TVP3 Poznań HD, TVP3 Szczecin HD i TVP3 Wrocław HD (więcej tutaj).

Dodajmy, że mieszkańcy województw na terenach sąsiadujących z innym województwem mogą oglądać naziemnie dwie wersje TVP3 - przeznaczoną dla tego województwa, w którym mieszkają, jak i z sąsiedniego województwa.

W 2007 roku kanał TVP3, będący ówcześnie pasmem wspólnym wszystkich ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, został zastąpiony przez TVP Info. Także stacja informacyjna była pasmem wspólnym. W 2013 roku władze TVP podjęły decyzję o rozdzieleniu obu anten i uruchomieniu pełnowymiarowego i całodobowego kanału informacyjnego TVP Info oraz stacji pod nazwą TVP Regionalna (choć już wtedy rozważano powrót do marki TVP3), która stała się pasmem wspólnym dla ośrodków regionalnych (więcej tutaj).

2 stycznia 2016 roku TVP Regionalna zmieniła nazwę na TVP3. Dodajmy, iż Trójkę, a wcześniej TVP Info, tworzą: TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa i TVP3 Wrocław. Oprócz tego samodzielnie funkcjonuje TVP Wilno - stacja rozpoczęła nadawanie w 2019 roku, a w 2021 roku uruchomiono jej wersję w wysokiej rozdzielczości (TVP Wilno HD), wersje SD i HD mają identyczne ramówki (więcej tutaj).

W ramówce stacji TVP3 widzowie znajdą programy informacyjne, publicystyczne, reportaże, dokumenty, magazyny edukacyjne, religijne, kulturalne, kulinarne, przyrodnicze, poradnikowe, muzyczne, programy rozrywkowe i seriale fabularne. Kanały pod marką TVP3 dostępne są, obok przekazu naziemnego, także w sieciach kablowych i IPTV (w zależności od operatora, od jednej do szesnastu wersji) oraz w ofertach platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV (w przypadku platform satelitarnych abonenci mają dostęp tylko do TVP3 Warszawa HD - więcej tutaj). Dodajmy, że zgodnie z „Ustawą o radiofonii i telewizji” stacje TVP3 objęte są zasadą „must carry/must offer” (w wersji dla danego regionu) (więcej tutaj).

Zapowiedź uruchomienia wersji w wysokiej rozdzielczości regionalnych programów Telewizji Polskiej pojawiła się w 2018 roku (więcej tutaj). W 2022 roku ruszył pierwszy z nich - kanał TVP3 Warszawa HD (więcej tutaj), a także zapowiadano start kolejnych (więcej tutaj). W listopadzie br. ogłoszono, że w grudniu br. wszystkie wersje TVP3 będą już dostępne w wysokiej rozdzielczości (więcej tutaj).

W 2016 roku uruchomiono TVP Info w wysokiej rozdzielczości (TVP Info HD) - wersje SD i HD stacji mają identyczne ramówki. TVP Info to kanał informacyjny. Stacja przez całą dobę prezentuje doniesienia z kraju i ze świata. W ramówce kanału widzowie znajdą serwisy informacyjne, biznesowe, sportowe, prognozę pogody, programy publicystyczne, interwencyjne czy reportaże. Stacja dostępna jest w ofertach platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV, w sieciach kablowych i IPTV, w niekodowanym przekazie z satelity Eutelsat Hot Bird 13°E oraz bezpłatnie w ramach trzeciego multipleksu (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj).

W 2021 roku nadawanie rozpoczął kanał TVP World, bazujący na internetowym projekcie Poland In. Stacja nadaje jako samodzielny kanał, a okresowo był dostępny jako pasmo nocne w ramach istniejącego już kanału TVP Info. W ramówce TVP World widzowie znajdą programy informacyjne i publicystyczne, nadawane w języku angielskim. Przypomnijmy, iż wcześniej zapowiadano już start kanału pod nazwą Poland 24, także bazującego na projekcie Poland In, oraz wspólną stację publicznych nadawców państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) pod marką V4 TV. Do uruchomienia Poland 24 i V4 TV jednak nie doszło (więcej tutaj).

W 2022 roku Telewizja Polska uruchomiła pasmo TVP3 Info w ramach obecnego już na rynku kanału TVP3 (więcej tutaj).

Dodajmy, że kanały TVP3 Białystok HD, TVP3 Kielce HD, TVP3 Kraków HD, TVP3 Lublin HD, TVP3 Olsztyn HD i TVP3 Rzeszów HD dostępne są w przekazie naziemnym. Systematycznie będą pojawiać się także u operatorów kablowych i IPTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...