reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test odbiornika Vu+ Solo 4K

dodano: 2016-08-03 11:11 | aktualizacja: 2016-09-12 17:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 12/2015

Vu+ Solo 4K test W ostatnim tygodniu października 2015 roku na półki sklepowe w Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych produktów w zeszłym roku – pierwszy zewnętrzny odbiornik obsługujący rozdzielczość Ultra HD (UHD) 4K oraz nowy kodek wideo HEVC. Pierwsze kanały UHD pojawiły się już na satelitach, także w formie bezpłatnej (FTA), ale cały czas brakowało odbiorników i z dostępu do kanałów mogli cieszyć się jedynie posiadacze najnowszych modeli TV z wbudowanymi głowicami satelitarnymi i wsparciem UHD/HEVC oraz bardziej zaawansowani użytkownicy kart DVB do komputerów.

Vu+ Solo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Poza niewątpliwymi zaletami oprogramowania rozwijanego od lat, które ma w ten sposób duży wachlarz ciekawych opcji, Vu+ Solo 4K wyróżnia się jednak czym innym – odbiorem kanałów w kompresji HEVC, także o rozdzielczości Ultra HD 4K. I pod tym względem nie zawodzi, redakcja zbadała wszystkie kanały tak nadawane i dostępne w momencie opisu z pozycji 19,2°E i 13°E. Część z nich to emisje testowe, w tym emitowane z nietypowymi parametrami (jedna z emisji na 19,2°E jest prowadzona z wykorzystaniem techniki HDR (High Dynamic Range). Zadziałały wszystkie, odbiór jest bezproblemowy, a urządzenie nie wydaje się być szczególnie obciążone oglądaniem takich kanałów. Nie ma ograniczeń w kwestii nagrywania (takie występują np. na TV Samsunga), strumień jest zapisywany bezstratnie do pliku TS i odtworzyć go można zarówno w odbiorniku jak i na komputerze (przy założeniu, że jest wystarczająco wydajny, bo zwykle dekodowanie HEVC spada póki co na procesor).

Na odbiór HEVC może mieć wpływ używane oprogramowanie. W trakcie testów w przypadku VTi po uruchomieniu odbiornika z głębokiego czuwania przekaz testowy wyszukiwany jako Test 1 (19,2°E, 11,023 GHz, pol. H) zacinał się, odbiornik wymagał restartu. Ten sam kanał na OpenATV nie sprawiał takiego problemu, ale dla odmiany źle odtwarzany był na nim dźwięk. Wszystkie wersje są stale w mocnym rozwoju, gdyż odbiornik jest bardzo świeży, w momencie kończenia opisu był na rynku ledwie moment. Twórcy alternatywnych wersji oprogramowania potrzebują jeszcze nieco czasu, aby idealnie dopracować swoje wydania.

Czy jest idealnie? To co jest zaletą tego sprzętu, dla niektórych może stać się przekleństwem – nadmiar opcji może łatwo doprowadzić mniej zaawansowane osoby do dość skutecznego rozregulowania urządzenia, a jeśli przesadzimy z wtyczkami – możemy obciążyć odbiornik lub zaburzyć jego stabilność. Nie wszystkie wtyczki i dodatki są dostosowane do nowego, nieco większego wyświetlacza. Np. instalowana domyślnie wtyczka odtwarzacza multimedialnego pokazuje nazwę pliku (oraz dwóch kolejnych) w małym okienku gdzieś na powierzchni 1/16 całego wyświetlacza. Jak widać wtyczki muszą zostać dostosowane.

OpenATV, na którym bazuje w głównej mierze opis, przynajmniej w wersji z 23 listopada zawierał jeden błąd objawiający się okazjonalnym zawieszaniem się odbiornika, jeśli wykonywaliśmy jakąś operację przy wyświetlaniu się bannera informacyjnego (rzadko, najczęściej w odtwarzaczu multimedialnym przy zmienianiu plików).

Miejscami może też brakować tłumaczeń, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na korzystanie z mniej popularnych rozszerzeń, bo to sami użytkownicy tłumaczą je społecznie. Jeśli nie znajdzie się tłumacz chętny do pomocy, to i polonizacji brak.

Niektóre rzeczy dla osób korzystających z odbiorników linuksowych od lat nie są niczym nowym, inne mogę się okazać pewnym zaskoczeniem. Ogólnie jednak Vu+ Solo 4K działa i zachowuje się pewnie oraz stabilnie. Jeśli występują jakiekolwiek problemy, to są związane z konkretnymi wersjami oprogramowania lub dodatkami i są sprawnie eliminowane. Urządzeniu trudno dorównać w wielu kategoriach.

Vu+ Solo 4K - zrzuty ekranowe

(1 / 18)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...