reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test odbiornika Vu+ Solo 4K

dodano: 2016-08-03 11:11 | aktualizacja: 2016-09-12 17:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 12/2015

Vu+ Solo 4K test W ostatnim tygodniu października 2015 roku na półki sklepowe w Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych produktów w zeszłym roku – pierwszy zewnętrzny odbiornik obsługujący rozdzielczość Ultra HD (UHD) 4K oraz nowy kodek wideo HEVC. Pierwsze kanały UHD pojawiły się już na satelitach, także w formie bezpłatnej (FTA), ale cały czas brakowało odbiorników i z dostępu do kanałów mogli cieszyć się jedynie posiadacze najnowszych modeli TV z wbudowanymi głowicami satelitarnymi i wsparciem UHD/HEVC oraz bardziej zaawansowani użytkownicy kart DVB do komputerów.

Vu+ Solo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Dodaliśmy jeszcze TVP Info z innej częstotliwości. Czyli nagrywaliśmy łącznie 26 kanałów. I wydawało się, że można byłoby dokładać kolejne, aczkolwiek ok. 22 kanału odbiornik zaczął tracić na stabilności (po zmianie kanału nie zawsze pojawiał się obraz, czasami trzeba było przełączyć na inną stację i wrócić).

Jakie są więc finalne ograniczenia? Ilość jednocześnie nagrywanych kanałów – brak ograniczeń (a przynajmniej nie udało się go znaleźć). Ilość transponderów, z których można jednocześnie nagrywać – przy założeniu poprawnej konfiguracji antenowej – 8, ale z maksymalnie dwóch ćwiartek pasma satelitarnego (dwie z zestawu: pasmo dolne/polaryzacja pozioma, pasmo dolne/polaryzacja pionowa, pasmo górne/polaryzacja pozioma i pasmo górne/polaryzacja pionowa).

Tak naprawdę rzeczywiste ograniczenie pojawi się gdzie indziej – nagrania zaczną się nie udawać z powodu albo niewystarczającej wydajności HDD (choć nie powinno to mieć miejsca, SATA III zapewnia praktyczny transfer na poziomie do 4,8 Gbit/s, a takie jest złącze w Vu+ Solo 4K, tyle że same HDD aż takie szybkie nie są) albo czegoś bardziej prozaicznego – braku uprawnień dla kanałów szyfrowanych.

Lepsza sytuacja jest, gdy korzystamy z czytnika kart i nieparowanej karty (póki co możliwe m.in. w przypadku nc+ oraz Smart HD+). Wtedy w zasadzie odbiornik będzie deszyfrował kanały w tle na tyle, na ile karta da radę i wyśle odpowiedzi (operator może limitować ilość odpowiedzi z karty na czas i już to może zaburzyć wyniki). Trudno to przewidzieć teoretycznie, bo operator może regulować parametry nawet dla partii kart. W efekcie niestety konieczny jest test praktyczny, można ostrożnie założyć, że ok. 4-6 kanałów szyfrowanych powinno dać się rejestrować w formie zdeszyfrowanej, jeśli karta znajdzie się w odpowiednio skonfigurowanym czytniku (ustawienia oscam, dojdziemy do tego w dalszej części).

Dużo gorzej jest w przypadku modułów CAM od platform (i nc+ i Cyfrowego Polsatu). Oferowane konsumenckie moduły CAM są tzw. jednostrumieniowe. Jest to potoczne określenie wskazujące, że moduł jest w stanie zdeszyfrować tylko jeden kanał na żywo. Zatem przy korzystaniu z gniazda na moduły CAM, choć technicznie tuner pozwala na nagrywanie w zasadzie niemal nieograniczonej ilości kanałów z maksymalnie 8 transponderów (w dwóch „ćwiartkach” pasma), to i tak przy kanałach szyfrowanych moduł spowoduje, że nagra się tylko jeden kanał! Zatem choć praktyczne możliwości odbiornika są gigantyczne, to ograniczą je w większości przypadków czynniki zewnętrzne.

Jeszcze drobne wyjaśnienie czemu akurat jest 8 tunerów (A-H), a nie 12, 6 albo jakaś inna ilość. Liczba 8 bierze się stąd, iż w odbiorniku zainstalowany jest ekwiwalent 8 demodulatorów, co może w zasadzie pozwolić na (mimo obecności tylko dwóch wejść sygnału antenowego) jednoczesny dostęp do 8 różnych transponderów, ale z „ćwiartkowym” ograniczeniem, bo są fizycznie dwa wejścia antenowe, przez które „wysterowywany” jest konwerter za pomocą napięcia i sygnału 22 kHz.

FBC A UNICABLE

Zatem znamy już zasadę działania FBC. Konfigurujemy dwa tunery, reszta konfiguruje się automatycznie i w ten sposób jest dostęp do sygnału z 8 transponderów z dowolnych dwóch „ćwiartek” satelitarnego pasma Ku. Ale…

W konfiguracji tunera jest opisane, że tunery C-H konfigurują się automatycznie, ale nie ma tam ostrzeżenia, że nie wolno ich konfigurować ręcznie. Redakcja poszła zatem w myśl dawnej zasady „co nie jest zabronione – jest dozwolone”. Okazało się, że tunery od C do H pozwalają się skonfigurować, ale tylko w trybie Zaawansowanym, sugerując technologię Unicable. Tymczasem Unicable działa w uproszczeniu w ten sposób, że z jednego wyjścia w konwerterze mamy cztery niezależne sygnały z dowolnego pasma i polaryzacji, przetworzone przez konwerter i wysyłane w ramach jednego pasma na określonej częstotliwości.

To by oznaczało, że jeśli zainstalowalibyśmy konwerter Unicable (albo 1 z ośmioma kanałami SCR, albo 2 z czterema), podłączyli dwa przewody i następnie skonfigurowali dla każdej z głowic w trybie Zaawansowanym obsługę Unicable oraz osobne częstotliwości – powinno zniknąć ograniczenie dwóch ćwiartek i nagle zyskalibyśmy możliwość nagrywania czegokolwiek, bez znaczenia pasma i polaryzacji, ale nadal z do 8 różnych transponderów (to jest nie do obejścia).

Spróbowaliśmy i wygląda na to, że jest to możliwe. Testy redakcyjne w tym zakresie pokazały jednak, że odbiornik jest dość wybredny jeśli chodzi o współpracę z konwerterami Unicable, najlepiej sprawdził się LNB Inverto. Uzyskanie poprawnie działającego zestawu (tym razem na oprogramowaniu VTi) wymagało pożonglowania częstotliwościami SatCR i powiązanymi z nimi kanałami, w trybie ręcznego ustawiania Unicable (bez wyboru gotowego urządzenia z listy).

Vu+ Solo 4K - zrzuty ekranowe

(1 / 18)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...