reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test odbiornika Vu+ Solo 4K

dodano: 2016-08-03 11:11 | aktualizacja: 2016-09-12 17:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 12/2015

Vu+ Solo 4K test W ostatnim tygodniu października 2015 roku na półki sklepowe w Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych produktów w zeszłym roku – pierwszy zewnętrzny odbiornik obsługujący rozdzielczość Ultra HD (UHD) 4K oraz nowy kodek wideo HEVC. Pierwsze kanały UHD pojawiły się już na satelitach, także w formie bezpłatnej (FTA), ale cały czas brakowało odbiorników i z dostępu do kanałów mogli cieszyć się jedynie posiadacze najnowszych modeli TV z wbudowanymi głowicami satelitarnymi i wsparciem UHD/HEVC oraz bardziej zaawansowani użytkownicy kart DVB do komputerów.

Vu+ Solo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


I tak też jest w praktyce – przeprowadziliśmy test z wykorzystaniem oprogramowania OpenATV w wersji 5.1 Beta z 20 listopada 2015. Założyliśmy następującą konfigurację tunerów: A – z DiSEqC A/B, dla portu A satelita Hot Bird (13°E) dla B Astra (19,2°E), a tuner B – równy do A. Gdy wejdziemy w konfigurację tunerów (Menu, Ustawienie, Wyszukiwanie kanałów, Konfiguracja tunera), to zobaczymy, że poza tunerami A i B mamy pozostałe (C-H), ale opisane „This tuner is configured automatically”, czyli ten tuner jest konfigurowany automatycznie. Tak też ma zostać, nie zmieniamy tego.

W redakcji uruchomiliśmy nagrywanie TVP1 HD (11,449 GHz, pol. H – pasmo dolne, polaryzacja pozioma). Zgodnie z informacjami na wyświetlaczu użyty został tuner A. Przełączyliśmy na CANAL+ Seriale HD (11,411 GHz, pol. H – pasmo dolne, polaryzacja pozioma) – zgodnie z wyświetlaczem został użyty tuner… C. Dlaczego nie B? Bo poruszamy się nadal w obrębie jednej „ćwiartki” pasma satelitarnego (pasmo dolne, polaryzacja pozioma), użycie tunera B zablokowałoby możliwość zmiany pasma (tuner ustawiłby się na tę samą „ćwiartkę”). Kolejno włączyliśmy zapis na kanałach: CANAL+1 HD (trzeci transponder – 11,488 GHz, pol. H – nadal pasmo dolne, polaryzacja pozioma) i TVP Polonia (czwarty transponder – 11,179 GHz, pol. H – nadal pasmo dolne i pol. Pozioma). Przypisane zostały tunery D i E. Czyli jak widać – mimo obecności dwóch głowic już można było obsłużyć cztery różne częstotliwości – tyle, że wszystkie w jednym paśmie i polaryzacji. Nadszedł czas, aby podnieść poprzeczkę…

Przełączyliśmy odbiornik na bezpłatny muzyczny kanał STARS.TV – jego przekaz jest realizowany nadal w paśmie dolnym, ale już w polaryzacji pionowej. Zgodnie z redakcyjnymi podejrzeniami, uruchomił się w tym momencie tuner B, gdyż zmieniliśmy ćwiartkę. Jednocześnie już w tym momencie na liście kanałów część stacji była „wyszarzona”. Konkretnie dotyczyło to wszystkich stacji, które znajdowały się w pozostałych „ćwiartkach”, tj. w paśmie górnym i polaryzacji pionowej oraz poziomej. Uruchomiliśmy zapis STARS.TV, przełączyliśmy odbiornik na Mango (szósty transponder – 11,393 GHz, pol. V, pasmo dolne, polaryzacja pionowa) i rozpoczęliśmy nagrywanie. Został przypisany tuner F. Następnie włączyliśmy zapis jeszcze dla TVP HD (11,258 GHz, pol. H – pasmo dolne, polaryzacja pozioma – celowo, aby sprawdzić, czy w jednej ćwiartce można zapisywać więcej niż cztery transpondery – odpowiedź brzmi: można) oraz TVN HD (ósmy transponder – 11,508 GHz, pol. V – pasmo dolne, polaryzacja pionowa). Nadal wszystko pracowało, ale zmieniła się ponownie sytuacja na liście kanałów.

Tunerów jest 8, co oznacza, że przy ósmym transponderze zajęliśmy tuner H (zgadza się – potwierdził to wyświetlacz). Na liście więcej kanałów miało nazwy w szarym kolorze. Ponieważ nie było więcej tunerów satelitarnych, to odbiornik nie ma już możliwości przejścia na dziewiąty transponder. Na biało pozostały kanały, które były obecne na dowolnym spośród ośmiu transponderów, z których prowadziliśmy zapis. Mogliśmy nadal przełączyć na dowolny kanał z któregokolwiek z transponderów i go oglądać (mimo zapisu 8 innych stacji), a nawet… nagrywać. W tym teście udało się zrealizować nagrywanie 9, odbiornik nawet nie zwolnił, nie było wyczuwalnego obciążenia, ani też żadnych problemów ze stabilnością.

Po wejściu w konfigurację tunerów po zakończeniu eksperymentu okazało się, że pozostałe tunery od C do H zostały faktycznie automatycznie skonfigurowane i same ustawiły się jako „pętla do” z literą wcześniejszego tunera z tej samej „ćwiartki” pasma satelitarnego. Zatem mieliśmy Tuner A i B skonfigurowane niezależnie, a następnie C jako pętla do A, D jako pętla do C, E jako pętla do D, F jako pętla do B, F do E, G do E, a H do F. Tunery A (TVP1 HD), C (CANAL+ Seriale HD), D (CANAL+1 HD), E (TVP Polonia) i G (TVP HD) pracowały w paśmie dolnym i polaryzacji poziomej, a B (STARS.TV), F (Mango 24) i H (TVN HD) – w paśmie dolnym i polaryzacji pionowej.

Pojawia się pytanie – czy zatem jest jakieś ograniczenie liczby nagrywanych kanałów? Próbowaliśmy osiągnąć ten limit za pomocą innego eksperymentu – poszukaliśmy na 13°E transpondera z największą ilością kanałów – jednym z takich bardziej obłożonych jest 11,200 GHz, pol. V. Zaczęliśmy po prostu uruchamiać nagrywanie kolejnych stacji. Tym razem bez znaczenia była ilość transponderów, to już sprawdziliśmy wcześniejszym eksperymentem. Udało się włączyć zapis… 19 kanałów. Przy 20 odbiornik jednak nie zaprotestował, a po prostu się zawiesił. Przy drugiej próbie posługiwaliśmy się nieco wolniej pilotem (podejrzewając potencjalnie winę w tym z uwagi na obciążenie – trzeba wolniej) i udało się uruchomić nagrywanie wszystkich kanałów TV i stacji radiowych z tego transpondera (25).

Vu+ Solo 4K - zrzuty ekranowe

(1 / 18)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...