reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test odbiornika Vu+ Solo 4K

dodano: 2016-08-03 11:11 | aktualizacja: 2016-09-12 17:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 12/2015

Vu+ Solo 4K test W ostatnim tygodniu października 2015 roku na półki sklepowe w Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych produktów w zeszłym roku – pierwszy zewnętrzny odbiornik obsługujący rozdzielczość Ultra HD (UHD) 4K oraz nowy kodek wideo HEVC. Pierwsze kanały UHD pojawiły się już na satelitach, także w formie bezpłatnej (FTA), ale cały czas brakowało odbiorników i z dostępu do kanałów mogli cieszyć się jedynie posiadacze najnowszych modeli TV z wbudowanymi głowicami satelitarnymi i wsparciem UHD/HEVC oraz bardziej zaawansowani użytkownicy kart DVB do komputerów.

Vu+ Solo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Zasada jest tylko taka, że Tuner A i B są główne, muszą mieć bazową konfigurację (np. kanał SatCR 1 i częstotliwość 1210 MHz), a następnie po 3 tunery są ustawiane jako podłączone do A i B, z innymi częstotliwościami.

Wynika z tego, że praktyczna konfiguracja Unicable z użyciem możliwości FBC jest możliwa, ale nie jest prosta. Póki producent i/lub autorzy alternatywnego oprogramowania nie opracują jakiejś zautomatyzowanej metody ustawienia częstotliwości Unicable, to takie skonfigurowanie wbudowanych tunerów FBC będzie wymagało nieco większego poziomu wiedzy od użytkownika, eksperymentowania i testów działania różnych wariantów metodą prób i błędów.

VU+ SOLO 4K A DVB-S2X

W sieci zaraz po premierze Vu+ Solo 4K pojawiło się sporo pytań o możliwość działania w przyszłości standardu DVB-S2X, który jest kolejnym krokiem po DVB-S2 w rozwoju technologii satelitarnej. Odpowiedź brzmi: tak, jeśli producent wyprodukuje stosowną głowicę, ale trzeba uwzględnić dwie kwestie. Po pierwsze DVB-S2X jest zaprojektowany głównie na potrzeby wymagań profesjonalnych, dla operatorów. Nic nie wskazuje, aby ten standard trafił w bliskiej perspektywie na rynek konsumencki – odbiorców platform, czy kanałów bezpłatnych, nawet na potrzeby UHD/4K. Po drugie – tak naprawdę póki co nie są wykorzystywane nawet pełne możliwości DVB-S2 i obecnie instalowane głowice też nie potrafiłyby ich wykorzystać – mowa o bardziej złożonych modulacjach 16APSK i 32APSK – aktualnie głowice w odbiornikach satelitarnych, także Vu+, w tym Solo 4K, nie odebrałyby sygnałów w modulacjach 16APSK i 32APSK, więc do DVB-S2X jeszcze bardzo daleko i podejrzewamy, że zanim pojawi się potrzeba zapewnienia dostępu do sygnałów DVB-S2X, to Vu+ Solo 4K będzie już dawno historią.

OGLĄDANIE UHD NA TV HD

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej – jeśli ktoś chce oglądać kanały Ultra HD/4K na posiadanym obecnie telewizorze, będzie taka możliwość, nawet jeśli TV nie jest w rozdzielczości UHD. Ma to miejsce na takiej samej zasadzie, na jakiej na telewizorach SD można było oglądać kanały HD.

Jeszcze na etapie instalacji/konfiguracji wybieramy rozdzielczość wyjściową wideo na złączu HDMI. Może ona wynosić 2160p, ale wtedy trzeba byłoby mieć TV obsługujący rozdzielczość 4K i wyposażony w port HDMI 2.0. Jeśli mamy TV HD, to rozdzielczość wyjściową należy wybrać niższą, np. 1080p/i. Efekt będzie taki, że kanały SD i HD będziemy oglądać jak do tej pory oglądaliśmy za pomocą odbiornika HD, a UHD będą wyświetlone na telewizorze lecz odbiornik przeskaluje je do rozdzielczości HDMI (zmniejszy rozdzielczość).

Mimo tego obraz będzie dostępny i choć nie będzie w rozdzielczości 4K, to z pewnością zauważymy, że jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy (choćby dlatego, że kanały HD nie są nadawane w Polsce z jakąś wyjątkowo wyśrubowaną jakością, więc po przeskalowaniu materiału o wyższej rozdzielczości dostaniemy lepszy efekt).

Jednocześnie jednak zwracamy uwagę na pewną ciekawostkę – Vu+ Solo 4K nie posiada żadnych wyjść analogowych, ani dla obrazu (Cinch, SCART), ani dla dźwięku. Jeśli ktoś z jakiegoś powodu analogowych wyjść potrzebuje (np. w taki sposób wypuszcza dźwięk na wzmacniacz albo łączył w ten sposób dodatkowy TV w innym pokoju) – będzie miał problem. Producent wyszedł zapewne z założenia, że jeśli ktoś kupuje tak zaawansowane urządzenie w takiej cenie, to nie będzie wykorzystywać stratnych wyjść analogowych stawiając na bezstratną cyfrową jakość połączeń. W większości przypadków powinno to wystarczać, ale jeśli ktoś mimo wszystko trzyma się analogu z jakiegoś powodu – przed zakupem Vu+ Solo 4K musi wziąć to pod uwagę.

Vu+ Solo 4K - zrzuty ekranowe

(1 / 18)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...