reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test odbiornika Vu+ Solo 4K

dodano: 2016-08-03 11:11 | aktualizacja: 2016-09-12 17:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 12/2015

Vu+ Solo 4K test W ostatnim tygodniu października 2015 roku na półki sklepowe w Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych produktów w zeszłym roku – pierwszy zewnętrzny odbiornik obsługujący rozdzielczość Ultra HD (UHD) 4K oraz nowy kodek wideo HEVC. Pierwsze kanały UHD pojawiły się już na satelitach, także w formie bezpłatnej (FTA), ale cały czas brakowało odbiorników i z dostępu do kanałów mogli cieszyć się jedynie posiadacze najnowszych modeli TV z wbudowanymi głowicami satelitarnymi i wsparciem UHD/HEVC oraz bardziej zaawansowani użytkownicy kart DVB do komputerów.

Vu+ Solo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


MONTAŻ DYSKU I DODATKOWEJ GŁOWICY

Instalacja dysku twardego w Vu+ Solo 4K jest bardzo prosta i jest to pierwszy odbiornik od Vu+, którego nie trzeba w tym celu rozkręcać i dobierać się do jego wnętrzności. W zestawie znajdziemy plastikową szufladkę na HDD 2,5’’ oraz komplet śrubek. Aby zainstalować dysk – wystarczy umieścić go w szufladce (złącza po przeciwnej stronie uchwytu) i przykręcić dodanymi śrubkami. Całość wsuwamy w szczelinę na ścianie tylnej odbiornika aż poczujemy, że jest opór, a dysk podłączył się do wbudowanych złącz.

Aby go odłączyć – należy delikatnie wcisnąć szufladkę w dół i pociągnąć (jest mały zatrzask, który ma zabezpieczać go przed wyjęciem), ale oczywiście przy wyłączonym odbiorniku. Próbując go odpiąć w trakcie pracy można doprowadzić do utraty danych na dysku, a w skrajnym przypadku nawet do uszkodzenia jego lub odbiornika!

Instalacja dodatkowej głowicy wymaga już ingerencji wewnątrz, ale nie jest to nic skomplikowanego. Obudowa odbiornika jest skręcona za pomocą trzech śrubek na ścianie tylnej. Po ich odkręceniu lekko odsuwamy obudowę w przeciwną stronę w stosunku do panelu przedniego i podnosimy. Fabrycznie odbiornik na miejscu przeznaczonym na ścianie tylnej dla głowicy ma zaślepkę, którą musimy zdemontować. Jest ona także przykręcona – śrubka znajduje się lekko na lewo, odkręcamy ją, zaślepkę podnosimy.

Głowicę (dowolną zgodną z tym modelem Vu+, np. DVB-T/T2/C) wsuwamy w złącze, zwracając jednocześnie uwagę, aby dopasowało się do zaczepów w ścianie tylnej (na dole oraz po lewej i po prawej stronie). Na koniec stabilnie i poprawnie umieszczoną głowicę przykręcamy tam, gdzie była przykręcona do ściany tylnej zaślepka. Zakładamy górną część obudowy odbiornika, wsuwamy ją zaczepami pod panel przedni i przykręcamy trzy śrubki. To wszystko, odbiornik sam po uruchomieniu wykryje obecność głowicy naziemnej i umożliwi jej konfigurację, nie trzeba nic samodzielnie instalować.

Redakcja testowała działanie odbiornika właśnie z głowicą naziemno-kablową DVB-T/T2/C oraz dyskiem 2,5’’ o pojemności 1 TB (model: Western Digital WD10JPVX).

INSTALACJA OPROGRAMOWANIA

Producent dołożył wszelkich starań, aby oryginalne oprogramowanie, określane jako OpenVuplus 3.0, było możliwie wygodne i pracowało poprawnie, ale ma ono podstawowe możliwości. Instalowanie wtyczek i dodatków jest w nim dość utrudnione, a dodatki są potrzebne choćby po to, aby uruchomić wbudowane czytniki kart. Przyjęło się w świecie odbiorników linuksowych, że fabryczne oprogramowanie jest tylko po to, aby było, natomiast po zakupie zwykle zmienia się je na wygodniejsze i posiadające większe możliwości, dostarczane przez społeczność i programistów rozwijających alternatywne wersje. Jednocześnie jeśli ktoś kiedyś chciałby powrócić do oprogramowania fabrycznego, to zawsze jest taka możliwość, software można pobrać ze strony http://code.vuplus.com.

Vu+ Solo 4K z uwagi na to, że jest produktem dość świeżym oraz wprowadza nową architekturę procesorów (ARM), nie posiada jeszcze aż tak wielu tzw. image’ów jak starsi bracia, ale to zmienia się bardzo dynamicznie. Oprogramowanie VTi pojawiło się jeszcze zanim odbiornik w ogóle trafił do sprzedaży, natomiast np. OpenATV dołączyło 15 listopada.

Przebieg aktualizacji jest zbliżony do innych modeli Vu+. Najpierw pobieramy archiwum z oprogramowaniem, zawsze jest to plik skompresowany, więc należy wypakować jego zawartość (np. WinRAR lub darmowy 7-zip). W środku jest katalog vuplus, w nim solo4k i dopiero wewnątrz samo oprogramowanie. Należy zachować taką strukturę – nie wolno wyciągać plików z podkatalogów. Taki gotowy układ przenosimy np. na pamięć typu pendrive (system plików FAT/FAT32) do katalogu nadrzędnego. Przygotowany pendrive podłączamy do całkowicie wyłączonego (z zasilania) odbiornika po wolnego portu USB (np. przedniego pod klapką, zwłaszcza, że otwarta klapka i tak będzie potrzebna). Po podłączeniu pamięci włączamy odbiornik do zasilania. Jeśli wszystko przygotowaliśmy poprawnie, a sam pendrive chce współpracować z odbiornikiem, to na wyświetlaczu pojawi się komunikat o znalezieniu oprogramowania i prośbie, aby nacisnąć fizyczny przycisk Power (ten pod klapką), aby rozpocząć proces flashowania urządzenia. Mamy kilka sekund na reakcję, jeśli nie zrobimy nic, odbiornik po prostu się uruchomi. Po wciśnięciu Power dalszy proces jest całkowicie automatyczny, odbiornik poinformuje na wyświetlaczu kilkakrotnie o odczycie danych z USB, aktualizowaniu, programowaniu, a na koniec o ponownym uruchomieniu, które nastąpi w ciągu 10 sekund. Po restarcie odłączamy pamięć, odbiornik uruchomi się z nowym oprogramowaniem.

Vu+ Solo 4K - zrzuty ekranowe

(1 / 18)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...