reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Test odbiornika Vu+ Solo 4K

dodano: 2016-08-03 11:11 | aktualizacja: 2016-09-12 17:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 12/2015

Vu+ Solo 4K test W ostatnim tygodniu października 2015 roku na półki sklepowe w Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych produktów w zeszłym roku – pierwszy zewnętrzny odbiornik obsługujący rozdzielczość Ultra HD (UHD) 4K oraz nowy kodek wideo HEVC. Pierwsze kanały UHD pojawiły się już na satelitach, także w formie bezpłatnej (FTA), ale cały czas brakowało odbiorników i z dostępu do kanałów mogli cieszyć się jedynie posiadacze najnowszych modeli TV z wbudowanymi głowicami satelitarnymi i wsparciem UHD/HEVC oraz bardziej zaawansowani użytkownicy kart DVB do komputerów.

Vu+ Solo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To się zmienia, Vu+ pozwala uzyskać dostęp do kanałów UHD szerszemu gronu odbiorców – wyposażonych w TV 4K, ale bez głowicy satelitarnej lub dekodera HEVC (były takie modele), a także dla osób z popularnymi TV Full HD (po prostu obraz zostanie przeskalowany do niższej rozdzielczości).

Dotyczy to jednak cały czas osób z nieco zasobniejszymi portfelami, bo powiedzmy sobie szczerze – jednak cena na poziomie ok. 2000 zł jest barierą trudną do przeskoczenia dla wielu fanów nowych technologii. Mimo tego nie jest to cena aż tak wygórowana, jakiej się obawialiśmy, gdyż nie odbiega ona znacznie od modeli bez UHD od Vu+ z bogatszym wyposażeniem (Vu+ Duo2 z dodatkowymi głowicami i dyskiem).

Niezależnie od ceny, Vu+ Solo 4K zapisuje się na kartach historii techniki cyfrowej jako pierwszy odbiornik UHD 4K z obsługą HEVC dostępny na wolnym rynku w Polsce i większości, jeśli nie całej Europie.

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

Zdarza się nam w tekstach podkreślać niewielkie rozmiary odbiorników – zarówno samych urządzeń, jak i pudełek. O Vu+ Solo 4K absolutnie nie można powiedzieć, że jest mały. Karton to wręcz gigant w stosunku do innych urządzeń dostępnych na rynku (460 x 120 x 315 mm), a sam odbiornik także do małych nie należy (310 x 68 x 250 mm), ale ma to związek z jego bogatym wyposażeniem – miniaturyzacja elektroniki oczywiście postępuje, ale nadal np. dysk 2,5’’ swoje musi zająć, nie wszystko można „przeskoczyć”.

W pudełku z odbiornikiem otrzymujemy instrukcję szybkiej instalacji w kilku językach, ale bez polskiego i dotyczącą wyłącznie fabrycznego oprogramowania. W praktyce nie jest ona bardzo przydatna, bo mało kto na nim pozostaje, może jednak pomóc w podstawowych kwestiach z uwagi na podobieństwa pomiędzy różnymi wersjami software od różnych grup programistycznych. Odbiorniki tej klasy trzeba traktować jak wyspecjalizowane komputery. Do systemu Windows na komputerach instrukcji także nie otrzymujemy. Może to być jednak poważnym problemem dla początkujących użytkowników.

Poza tym w pudełku są także: zewnętrzny zasilacz (12 V, 5 A na wyjściu) wraz z przewodem zasilającym, pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii (identyczny jak we wszystkich innych modelach Vu+, kto go zna – będzie miał łatwiej, natomiast kto liczył na coś nowego – rozczaruje się), szufladkę do instalacji dysku twardego 2,5’’ wraz ze śrubkami oraz przewód HDMI (ok. 1,5 m).

Sam odbiornik jest w całości w kolorze czarnym (tak samo pilot). Na panelu przednim od lewej jest jedyne, co się wyróżnia – niebieski podświetlany punkt informujący o stanie pracy (w modelach Solo2 i Ultimo taki sam pełnił też rolę dotykowego przycisku czuwania, tu nie – już w Duo2 zrezygnowano z tej koncepcji – dotykowy przycisk był narażony na łatwe użycie i np. przypadkowe wciśnięcie przez dziecko, jeśli nie trzymaliśmy odbiornika w bezpiecznym miejscu). Centralnie umieszczono wyświetlacz – TFT LCD 18bit, nieco większy niż w Duo2, bo 3,5’’ (Duo2 miał 3,2’’). Po prawej jest klapka, za którą umieszczono fizyczny przycisk włączania/wyłączania na czuwanie, jeden port USB 2.0 – przydatny do podłączenia jakiegoś urządzenia/pamięci na szybko bez sięgania do ściany tylnej, dwa czytniki kart oraz jedno gniazdo na moduły CAM CI (wybrane wersje oprogramowania mogą wspierać także CI+ bez trybu „legacy”, przykładowo wersja beta oprogramowania OpenATV 5.1 wydana dla modelu Solo 4K w połowie listopada była anonsowana jako wspierająca CI+).

Vu+ Solo 4K - zrzuty ekranowe

(1 / 18)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...